Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na biopaliwa trwają intensywne prace nad nowymi źródłami biomasy i sposobami ich produkcji (np. z pomocą bakterii z mleka). Naukowcy z University of Georgia, USA opracowali właśnie "super szczep" drożdży, które mogą skutecznie i szybko fermentować wstępnie przygotowane drewno sosnowe na etanol, najczęściej używane biopaliwo. Sosny są jednym z najbardziej popularnych gatunków drzew na świecie, może to być więc duży krok naprzód w zastępowaniu benzyny biopaliwem.

Gatunki miękkiego drewna, jak sosna, mają w sobie dużo cukru, co stawia je na równi z kukurydzą i trzciną cukrową, jeśli chodzi o jakość etanolu, który można z nich produkować. Jednak ze względu na twardszą strukturę celulozy, sosna i inne biomasy z drzew muszą być najpierw poddawane obróbce cieplnej i chemicznej do rozbicia celulozy na cukry proste. Niestety proces ten zabija drożdże odpowiedzialne za przekształcanie biomasy na biopaliwa.

To samo dzieje się przy pieczeniu chleba. Zbyt dużo ciepła lub zbyt dużo soli i drożdże, które sprawiają, że chleb rośnie, umierają zanim zakończy się proces fermentacji.

Gdy w drewnie jest więcej stałej biomasy można z niego uzyskać więcej etanolu, ale jednocześnie drożdżom jest trudniej go tworzyć. Aby stworzyć nowe super drożdże, profesor mikrobiologii Joy Doran-Peterson i doktorant G. Matt Hawkins hodowali drożdże w "bardzo nieprzyjaznym środowisku" przez co stały się one silniejsze.

Nowy szczep drożdży jest w stanie wytwarzać etanol ze znacznie twardszej biomasy (17,5 procent stałej biomasy), niż wszystkie do tej pory używane rodzaje drożdży (5 do 8 proc. stałej biomasy), przez co wzrosła wydajność produkcji etanolu. Prosta logika mówi nam więc, że jest szansa na produkcję znacznie większej ilości biopaliwa-etanolu, co obniży jego cenę i ewentualnie pozwoli mu stać się zamiennikiem benzyny.

Sosna jest wszechobecna, więc nadaje się na źródło wielkich ilości etanolu, szczególnie że do produkcji można używać odpadów i drewno nienadające się do sprzedaży.

Podobał się artykuł? Podziel się!