Pompy ciepła są jedyną technologią, która umożliwia wykorzystanie ciepła z energii geotermalnej, hydrotermalnej oraz aerotermalnej - pokreślono podczas konferencji "Rola pomp ciepła w Polsce w realizacji celów Pakietu Klimatyczno-energetycznego 3 x 20 proc.".

Pompy ciepła przekształcają energię zgromadzoną w ziemi, wodzie lub podłożu skalnym w ciepło, które można wykorzystać do ogrzania budynków.

- Pompa ciepła daje dwa razy więcej ciepła, niż spalanie paliwa bezpośrednio w piecu do ogrzewania - powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który był jednym z gości spotkania. Dodał, że jeśli na to nałożymy możliwości finansowania - leasing konsumencki czy kredyt, to stają się one bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.

- Na początku, kiedy instalujemy te urządzenia, mamy dobrą pracę i możemy spłacać raty, a później na emeryturze mamy bardzo tanie ogrzewanie naszego domu - powiedział.

Stwierdził też, że tego typu pompy ograniczają zużycie energii i przyczyniają się do ochrony klimatu. Ponadto, jak dodał, "pompy możemy produkować w Europie, a więc są to miejsca pracy tu, w naszym kraju".

Zgodnie z założeniami Krajowego planu działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (OZE), przygotowanego przez resort gospodarki, w 2020 r. pompy ciepła będą produkować ok. 1,5 proc. energii z OZE. Eksperci zebrani podczas spotkania stwierdzili, że wraz z rozwojem technologii możliwości i korzyści ze stosowania pomp ciepła będą dla polskiej gospodarki dużo większe. Zdaniem ekspertów, w 2020 r. pompy ciepła będą w co drugim nowym budynku.

Obecnie w resorcie gospodarki trwają prace nad projektem ustawy o energii z OZE. Resort pracuje również nad stworzeniem instrumentów wsparcia dla osób zainteresowanych instalacją pomp ciepła. Chodzi m.in. na system zachęt finansowych.

- Mamy nadzieję, że będzie można uzyskać mechanizmy wsparcia bardziej konkretnego, ale biorąc pod uwagę realia i to, że minister finansów twardo ściska portfel, to raczej trudno będzie o takie znaczące zaangażowanie finansowe czy subwencje - powiedział wicepremier.

Podobał się artykuł? Podziel się!