Na farmę wiatrową w Golicach składa się 19 wiatraków z turbinami o mocy 2 MW każdy. Wysokość wież, na których zostały osadzone sięga 90 metrów.

Farma została podłączona do sieci pod koniec 2011 r. W sobotę 12 maja br. odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia.

Wytwarzana na farmie w Golicach czysta energia odpowiada zapotrzebowaniu 40 tys. gospodarstw domowych i zapobiega emisji do atmosfery ponad 77 tys. ton dwutlenku węgla rocznie.

Otwarcie farmy w Golicach zbiegło się z rozpoczęciem budowy farmy wiatrowej w Gostyniu w gminie Krobia w województwie wielkopolskim. Inwestycja ma zostać ukończona pod koniec bieżącego roku i osiągnąć pełną funkcjonalność na początku 2013 r.

Farma w Gostyniu będzie składać się z 11 turbin o mocy 3 MW każda. Turbiny wykonane zostaną w technologii ACCIONA Windpower i będą najwyższymi z zainstalowanych w Polsce.

Odpowiadają one modelowi AW-3000/116 o średnicy wirnika wynoszącej 116 metrów. Turbiny znajdą się na betonowych wieżach o wysokości 120 metrów.

- Polska jest jednym z krajów, w których pragniemy zrealizować nowe inwestycje stanowiące część jasnej strategii Spółki, mającej wzmocnić jej zaangażowanie na arenie międzynarodowej. Jesteśmy pewni, że nowa ustawa przygotowywana przez polski Rząd wzmocni już obecne pozytywne dążenie do osiągnięcia miksu energetycznego, który uwalnia mniej dwutlenku węgla. Oczekujemy, że nowe prawo wprowadzi stabilność regulacyjną, potrzebną dla realizacji naszych inwestycji - powiedziała prezes ACCIONA Energia Carmen Becerril.

Polska jest trzynastym krajem, w którym ACCIONA posiada i obsługuje farmy wiatrowe. Dołącza ona do sześciu innych krajów europejskich: Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Włoch, Grecji i Węgier, oraz do Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Kanady; a także do krajów w regionie Azji i Pacyfiku - Indii, Korei Południowej i Australii.

W tym roku ACCIONA Energia podłączy do sieci swoją pierwszą farmę wiatrową w Chorwacji, a pod koniec roku rozpocznie budowę kolejnej instalacji na Kostaryce, zwiększając tym samym liczbę krajów z instalacjami do 15.

W roku 2011 zainstalowana moc energetyczna Polski uzyskiwana ze źródeł odnawialnych wzrosła o 37 proc. - do 1616 MW. Jeśli tendencja ta utrzyma się, Polska będzie miała zdolność wytwarzania między 10500 MW a 12500 MW energii odnawialnej do 2020 r., zgodnie z prognozą Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.