Wzrost w głównej mierze związany jest z rolniczą metanizacją kukurydzy, która w Niemczech rozwija się od 2004 roku. Niemcy, których produkcja stanowi 51 proc. europejskiej produkcji biogazu, są faktycznie liderem w tej branży. Dopiero daleko za nimi plasują się kolejne kraje europejskie, takie jak Włochy, Republika Czeska czy Austria.

Wprowadzenie w życie dyrektyw europejskich o energii odnawialnej, które narzuca Unii Europejskiej zwiększenie udziału energii odnawialnej powinno pozwolić na dalszy rozwój produkcji biogazu.

Powstanie branży związanej jednocześnie z sektorem energetycznym, zagospodarowaniem odpadów i rolnictwem jest szansą dla europejskich rolników. Produkcja ta, która powinna się rozwijać, uzależniona jest od wprowadzenia w życie odpowiednich rozwiązań prawnych, a zwłaszcza mechanizmów zachęcających (zielone certyfikaty, gwarantowana cena wykupu). O ile założenia produkcyjne, wskazujące chęć rozwoju tej produkcji przez kraje członkowskie, zostały określone, w większości krajów europejskich brakuje wciąż konkretnych rozwiązań wspierających ten rodzaj produkcji - informuje Maiz Info.

Podobał się artykuł? Podziel się!