Samo sadzenie można realizować ręcznie lub mechanicznie. Celem uzyskania wyższych plonów grunty łąkowe i pastwiska powinno się odpowiednio przygotować na jesieni przez odchwaszczanie chemiczne i mechaniczne oraz orkę. Tak przygotowany grunt, podobnie jak grunt orny, można wiosną uprawić agregatem i nasadzić.

Sadzenie mechaniczne jest bardziej opłacalne dla areałów powyżej 30 ha, z uwagi na koszt transportu niezbędnego sprzętu. WOOD CAPITAL posiada 5 sadzarek, z których każda potrafi obsadzić ok. 2,5 ha zagajnika na dzień.

Zagajnik topoli a płatności bezpośrednie po roku 2015 - wymogi formalne

Wdrożenie zagajnika jest opłacalne dla każdego gospodarstwa - biorąc pod uwagę zmiany w systemie płatności bezpośrednich na lata 2015-2020. Aby uzyskać Jednolitą Płatność Bezpośrednią oraz Płatność za zazielenienie (greening) rolnicy będą musieli ograniczyć uprawę główną do poziomu 75% gruntów ornych. Reszta będzie mogła być obsadzona inną uprawą - w co również wpisuje się zagajnik topoli. Jest on traktowany jako obszar proekologiczny a jego powierzchnia ma wynosić minimum 5% obszaru ornego.

Dzięki temu rolnik nie tylko uzyska pełne wsparcie w przewidzianej wysokości, ale też stanie się samowystarczalny energetycznie przez uzyskiwanie surowca drzewnego z własnego źródła.

Gdzie szukać informacji?

Firma WOOD CAPITAL służy swoją wiedzą i doświadczeniem wszystkim rolnikom zainteresowanym wdrożeniem zagajnika topoli. Do końca grudnia 2014 roku przyjmowane są zamówienia na sadzonki 20 cm (250 zł opak. 1000 sztuk) oraz 160 cm.

Bliższe informacje są udzielane pod numerem tel. kom. +48 694 889 939 (P. Jamrożek).

Warto odwiedzić także stronę internetową: www.woodcapital.pl, gdzie szerzej omówiono specyfikę prowadzenia i funkcjonowania zagajnika topoli.

Podobał się artykuł? Podziel się!