Podstawowym kryterium decydującym o założeniu elektrowni wiatrowej są warunki wietrzne danego regionu. Okazuje się, że pogoda pod tym względem jest u nas podobna jak na przykład w Niemczech.

„Wiatr w polu wiał”

Z badań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że jedna trzecia powierzchni kraju ma korzystne lub bardzo korzystne warunki do wytwarzania energii wiatrowej. Najlepsze są na Wybrzeżu i Suwalszczyźnie. Wystarczająco wieje też w pasie centralnym – od Słubic przez część Wielkopolski po Mazowsze. W południowej części kraju niezłe warunki są w Beskidzie Śląskim i Żywieckim i wschodniej części Kotliny Sandomierskiej.

Małe elektrownie nie potrzebują do rozruchu silnego wiatru. Zazwyczaj wystarczy około 3,5 m/s. Takie warunki występują praktycznie w całym kraju. W wypadku dużych elektrowni należy wykonać specjalistyczne pomiary. Są one bardzo kosztowne i przy małych inwestycjach raczej nieopłacalne. Pewnym rozwiązaniem jest użycie ręcznego wiatromierza, jak choćby Windmaster 2, który pozwoli w przybliżeniu oszacować potencjał wiatrowy okolicy. Siła wiatru jest wyższa na większej wysokości, dlatego duże znaczenie ma dobór odpowiedniego masztu. Niektóre niewielkie turbiny nie wymagają masztów przytwierdzanych na stałe. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli konstrukcja jest trwale związana z podłożem, na przykład fundamentem, wymaga pozwolenia na budowę.

Rodzaje i systemy

Elektrownia wiatrowa może składać się z wielu elementów. Jednym z typów elektrowni wiatrowych są tzw. elektrownie autonomiczne, czyli nie podłączane do sieci energetycznej. Wytworzony przez generator prąd jest gromadzony w akumulatorach. W skład układu wchodzi zazwyczaj jeszcze kontroler ładowania akumulatora i regulator napięcia lub falownik dostosowujący napięcie do wymaganego dla odbiorników (inwerter). Elektrownie mogą być też podłączane do sieci energetycznej. W przypadku nadmiaru wytworzonej energii może być ona odprowadzona do sieci (jeżeli zawarta jest stosowna umowa z zakładem energetycznym). Często stosuje się także zestawy składające się z dwóch rodzajów generatorów prądu, tj. baterii słonecznej i turbiny wiatrowej. Daje to większą niezawodność w różnych porach roku.