W czwartek w Warszawie zakończył się 3. Międzynarodowy Kongres Energii Odnawialnej - Green Power 2011. W dwudniowej imprezie uczestniczyło ok. 700 osób, m.in. inwestorów, prawników i praktyków wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.

Drugi dzień kongresu był poświecony problemom odnawialnych źródeł energii, m.in. farm wiatrowych na lądzie i morzu, biogazu, energii solarnej.

W ocenie ekspertów kluczem dla inwestycji w OZE oprócz np. uzyskania finansowania, jest przekonanie do nich lokalnych społeczności.

Z 350 planowanych biogazowni, aż 130 zostało oprotestowanych przez okolicznych mieszkańców - podawali. Protesty dotyczą również np. lokalizacji wiatraków i farm wiatrowych.

Im wcześniej inwestor dotrze do mieszkańców i przekaże im rzetelną wiedzę na temat instalowanych urządzeń i ich oddziaływania na środowisko, tym lepiej - przekonują specjaliści z firm doradczych.

W przypadku biogazu ludzie obawiają się np. skażenie wody, o spadek cen gruntów, czy ograniczenie atrakcyjności turystycznej.

Zdaniem ekspertów, materiały informacyjne o inwestycji powinny być wiarygodne, zrozumiałe i atrakcyjne, również wizualnie, ale nie mogą być laurką - podkreślali. Przypominali, że jedna źle przygotowana inwestycja, spośród wielu projektów, może zepsuć renomę i zdecydować o niepowodzeniu pozostałych.

Debaty kongresu dotyczyły m.in. wpływu unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego na gospodarkę krajów UE i jej konkurencyjność, kondycji sektora energetyki odnawialnej w okresie kryzysu gospodarczego, odpowiedzialności polskich przedsiębiorstw za środowisko naturalne.

Uczestnicy rozmawiali też o przygotowywanej ustawie o odnawialnych źródłach energii i rozwiązaniach unijnych, a także możliwościach wsparcia krajowego sektora dla zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej Polski.

W programie imprezy były też debaty dotyczące rozwiązań podatkowych na rynku energii i paliw odnawialnych. Tematyka kongresu obejmowała też m.in. nowe technologie i tzw. rozwiązania inteligentne w budownictwie, oświetleniu, sieciach przesyłowych i motoryzacji.

Organizatorem spotkania była Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej, Fundacja REO (skrót od Rozwój Energii Odnawialnej) i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Patronat honorowy nad kongresem sprawował prezydent Bronisław Komorowski. PAP miała patronat medialny imprezy.

Podobał się artykuł? Podziel się!