PRZEGLĄD PRASY: Hiszpanie od lat inwestują w energię odnawialną i mają w tej dziedzinie ogromne doświadczenie. Podczas Polsko-Hiszpańskiego Forum Energii Odnawialnej zachęcali do powielania swoich doświadczeń. Wiele z nich można by przenieść na polski grunt.

Chodzi głównie o technologie pozyskiwania energii z wiatru i biomasy – mówi Mieczysław Koch ze Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, które wraz z Polsko-Hiszpańską Izbą Gospodarczą zorganizowało forum. Ciekawe są również perspektywy zastosowania ogniw fotowoltaicznych. Dokonała się tu bowiem prawdziwa rewolucja. Nowoczesne technologie nie wymagają już promieni słonecznych, ale światła w ogóle. Wystarczy choćby światło księżycowe - mówi.

Dużą szansą jest agroenergetyka, a więc produkcja roślin, z których można uzyskać gaz i energię. W Polsce mamy milion hektarów nieużytków, z których można uzyskać 2,5 mln m sześć, bio-metanu rocznie - mówi Tomasz Koziński, prezes SEO.

Do spalania biomasy najlepsze są małe lokalne elektrociepłownie. Sieć małych elektrowni ma też ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Największym problemem jest przekonanie rolników do tego, że produkcja roślin energetycznych jest opłacalna.

Wadą energii odnawialnej są koszty. Póki co wciąż jest droższa od konwencjonalnej. Ale korzyści są przede wszystkim dla środowiska, a tego nie da się przeliczyć na pieniądze - mówi Mieczysław Koch.

Obecnie udział biomasy w zaspokajaniu potrzeb energetycznych Polski wynosi 14 proc. . W ubiegłym roku spalanie biomasy wzrosło u nas o 130 procent w stosunku do 2005 roku.

Źródło: Życie Warszawy

Podobał się artykuł? Podziel się!