- Możliwość zbioru wierzby uzależniona jest od regionu. Poza północnym-wschodem, gdzie jest zbyt dużo śniegu w pozostałych częściach kraju gleba jest zmarznięta i warunki do zbioru wierzby są bardzo dobre - mówi portalowi farmer.pl dr Mariusz Matyka z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach.

Zamarznięta gleba ułatwia zbiór wierzby. Można wtedy bez problemów wjechać w pole z ciężkim sprzętem. Opady śniegu są jednak mniej pożądane, ich nadmiar utrudnia zbiór i sprawia, że wilgotność surowca jest wyższa.

Na plantacjach wielkoobszarowych przeważnie wykonuje się zbiór w cyklu jednorocznym przez pierwsze trzy lata, następnie stopniowo przechodzi się na zbiór w cyklu dwuletnim, tak aby ostatecznie prowadzić zbiórkę w cyklu zbioru trzyletniego. Po ścięciu pędów tuż przy powierzchni gleby właśnie, kiedy ona zamarznie, na wiosnę niskie karpy wypuszczają nowe łodygi, które można eksploatować w następnych latach. W sumie produkcja na plantacji może przebiegać bez większych zakłóceń przez okres nawet 20-25 lat.

Trzeba jednak wiedzieć, że w pierwszym roku po nasadzeniu konieczna jest ścinka sanitarna wierzby, aby się lepiej rozkrzewiła. Natomiast właściwe pozyskiwanie biomasy rozpoczyna się zwykle po dwóch latach uprawy, właśnie w cyklach zbiorów jednorocznych, dwuletnich lub trzyletnich.

Podobał się artykuł? Podziel się!