XIII Forum miało być w całości poświęcone projektowi Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Ministerstwo Gospodarki wycofało się jednak z deklaracji opublikowania treści projektu ustawy jeszcze w tym miesiącu, a podsekretarz stanu Maciej Kaliski odwołał swój udział w debacie. W tej sytuacji zarząd PSEW uznał, że nie ma możliwości przeprowadzenia merytorycznej dyskusji na temat treści projektu ustawy.

- Jeśli na Forum nie możemy porozmawiać o konkretach dotyczących projektu ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, to lepiej tę dyskusję odłożyć w czasie. Jesteśmy zawiedzeni, bo Ministerstwo wielokrotnie deklarowało, że projekt ustawy zostanie upubliczniony najpóźniej w październiku. Tym bardziej, że do tej najważniejszej dla środowiska dyskusji zgłosiło się już ponad 200 uczestników Forum. Wstrzymywanie konsultacji społecznych oraz dalszych prac nad ustawą może mieć bardzo negatywne konsekwencje finansowe i prawne dla Polski - ocenia prezes PSEW, Krzysztof Prasałek.

Decyzją zarządu PSEW, XIII Forum odbędzie się w innym terminie, to jest 5 grudnia i zostanie poświęcone wytycznym ornitologicznym i chiropterologicznym, których projekty zostały przygotowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

- Zagadnienia środowiskowe są dla energetyki wiatrowej bardzo istotne. Na XIII Forum zapraszamy przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, parlamentarnych komisji środowiska oraz wielu znamienitych ekspertów i przedstawicieli sektora OZE. Liczymy, że 5 grudnia rzetelnie porozmawiamy o obu projektach wytycznych oraz innych wyzwaniach środowiskowych, które dotyczą energetyki wiatrowej - mówi prezes PSEW, Krzysztof Prasałek.

Podobał się artykuł? Podziel się!