PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zwiększyła się produkcja biopaliw na świecie

Autor: Worldwatch Research Intern/KIB/farmer.pl

Dodano: 05-09-2011 11:05

Tagi:

Światowa produkcja biopaliw wzrosła w 2010 r. o 17 proc. Osiągnęła rekordowy poziom 105 miliardów litrów, wzrastając z poziomu 90 miliardów litrów w roku 2009.Wysokie ceny ropy naftowej, wahania gospodarcze i nowe uregulowania prawne w Argentynie, Brazylii, Kanadzie, Chinach i Stanach Zjednoczonych, poza innymi krajami, wpływają w głównej mierze na odnotowany wzrost - wynika z najnowszego raportu Worldwatch Institute opisującego globalną sytuacji na rynku biokomponentów.


Stany Zjednoczone i Brazylia pozostają największymi producentami etanolu. W 2010 roku USA wyprodukowały go 49 miliardów litrów (57 proc. światowej podaży), a Brazylia 28 miliardów litrów, co oznacza, że kraj ten odpowiada za 1/3 produkcji etanolu w skali globalnej. Kukurydza jest podstawowym surowcem dla amerykańskiej produkcji, natomiast w Brazylii w sposób zdecydowany dominuje trzcina cukrowa. Rekordowy wynik Stanów Zjednoczonych łączony jest częściowo z wysokimi cenami ropy, co poskutkowało wejściem na rynek etanolowy dużych koncernów paliwowych takich jak Sunoco, Valero, Flint Hills, czy Murphy Oil. Wysokie notowania nafty były również czynnikiem stymulującym produkcję etanolu w Brazylii, gdzie około 1/3 wszystkich pojazdów stanowią samochody „flex-fuel". Wielu kierowców w tym kraju zasila swoje auta etanolem, ponieważ jest on tam tańszy niż klasyczna benzyna.


Chociaż światowymi liderami w etanolu pozostają Stany Zjednoczone i Brazylia, największym producentem biodiesla jest Unia Europejska, w której wyprodukowano łącznie w 2010 roku 53 proc. światowych dostaw tego paliwa. Jednakże, niektóre kraje UE mogą w najbliższym czasie zmniejszyć produkcję biodiesla na rzecz etanolu z uwagi na dane opublikowane w raporcie Komisji Europejskiej, zgodnie z którym uprawy przeznaczone do produkcji etanolu mają większą zawartość energetyczną, co stwarza większą efektywność na cele paliwowe.

Wprowadzenie w życie propozycji legislacyjnej wysuniętej przez amerykański Senatu spowodowałoby likwidację obecnie funkcjonujących subsydiów produkcyjnych do etanolu pozostawiając jedynie preferencje podatkowe dla infrastruktury związanej z rynkiem biopaliwowym. Jeżeli dopłaty te przestaną obowiązywać, brazylijski etanol będzie znacznie bardziej niż dotychczas rozpowszechniony w USA. Pomimo, że etanol z trzciny cukrowej jest tańszy, a jego produkcja jest bardziej efektywna, to pojawiają się obawy, iż dalszy wzrost jego produkcji przyspieszy proces wylesiania w Brazylii i więcej terenów zostanie przeznaczonych pod uprawę surowców rolnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!