Projekt autorstwa resortu gospodarki zakłada również wyższą ulgę w podatku akcyzowym oraz dodatkową ulgę w podatku dochodowym.

W myśl założeń zmniejszona zostanie akcyza na benzynę, w której udział biokomponentów przekracza 2 proc., do poziomu 1 zł i 56 gr za litr. Podobnie będzie w przypadku oleju napędowego. Tu akcyza obniżona zostanie do złotówki i niecałych 5 gr. 

Plansze zł/litr Benzyna 1,565 Olej napędowy 1,048

Będą też zachęty dla producentów biokomponentów. Rząd planuje wprowadzenie ulg, które mają zrekompensować część kosztów wytwarzania bioetanolu i estrów roślinnych, a tak zwane paliwa samoistne, czyli biopaliwo w czystej postaci, nie będzie podlegać opłacie paliwowej. Wszystko po to, żeby sprostać nałożonym przez Unię Europejską wymogom dotyczącym udziału biokomponentów w zużyciu paliw transportowych, które w 2010 r. musi osiągnąć prawie 6 proc.

Zbigniew Kamieński, Ministerstwo Gospodarki: - Dzięki całemu zestawowi instrumentów, które są w 6-letnim programie promocji, które są w tych dwóch dużych ustawach, jak również w tym obowiązku, powinno to dać możliwość realizowania.

Promocja Biopaliw to także zwiększenie ich wykorzystania w transporcie publicznym. Pojazdy zasilane ekologicznym paliwem mają zostać zwolnione z opłat parkingowych. Także administracja rządowa zobowiązała się do korzystania z aut przystosowanych do spalania biopaliw.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!