Połowa tej produkcji będzie rafinowana w Portugalii i przeznaczana zarówno na rynek wewnętrzny, jak i europejski. Podpisane porozumienie jest zwieńczeniem badań rynku „od pola do samochodu”. Przedsiębiorstwo Galp ogłosiło również stworzenie bio-rafinerii w Sines, położonej 120 km na południe od Lizbony. Kosztowała ona 200 mln euro.

Poinformowano również o zaadaptowaniu rafinerii Oporto do produkcji biodizla: może ona wykorzystywać jako surowiec dużo większą różnorodność roślin oleistych. Podpisane porozumienie umacnia na europejskim rynku pozycję firmy Galp w handlu biopaliwami brazylijskimi. Firma nie poprzestaje na aliansie z Brazylijczykami, ale zamierza również zainwestować w Mozambiku i Angoli, aby rozszerzyć możliwości zaopatrzenia w surowce.

Biopaliwa dla rządu Brazylii są sprawą priorytetową i, jak podkreślił w swojej wypowiedzi prezydent Lula da Silva, „są nową granicą rolniczą i przemysłową, która otwiera okazję dla Brazylii, Ameryki Łacińskiej i Afryki”. Rosnący popyt na biopaliwa w Europie i możliwość jego zaspokojenia przez Brazylię tworzą obiecujące perspektywy interesów, z których to zamierza skorzystać.

Źródło: Agrodigital

Podobał się artykuł? Podziel się!