"Zwiększenie aż do ponad 10 milionów ton przerobu to rzeczywiście bardzo poważny skok, ale to tylko jeden element. Drugi element, z punktu widzenia grupy równie istotny, to przejście do zupełnie innej grupy marżowej, czyli do większych zysków" - powiedział w Gdańsku minister gospodarki Piotr Woźniak, który uczestniczył w uroczystości.

Dodał, że problemy z inwestycjami są zupełnie inne niż dotychczas, "teraz brakuje ludzi, nie brakuje pieniędzy".

Rok temu wydawało się, że nic nie będzie z rozbudowy zdolności przerobowych rafinerii do ponad 10 milionów ton, że to są opowieści papierowe - mówił minister. "Okazało się, że to jest bardzo dobrze ugruntowane, bardzo dobrze przemyślane i zaplanowane" - dodał.

W czwartek ruszyła budowa instalacji umożliwiającej odsiarczanie oleju napędowego. Zakończenie budowy tej instalacji przewidziane jest na rok 2009.

"Ta instalacja będzie pozwalała nam na produkcję większej ilości oleju napędowego, popularnego diesla" - powiedział kierownik zakładu paliwowego Krzysztof Wrzesień. Wyjaśnił, że dotychczasowa instalacja nie umożliwiała odsiarczania tak dużej ilości oleju napędowego, jaką zakładają plany. Instalacja, która pracuje obecnie, odsiarcza 110 ton na godzinę; ta budowana będzie odsiarczać 280 ton na godzinę.

PKRT to przedsięwzięcie inwestycyjno-organizacyjne, które zakłada rozbudowę mocy przerobowych gdańskiej rafinerii z obecnych 6 do 10,5 mln ton ropy naftowej rocznie. Prace przygotowawcze na placu budowy nowych instalacji technologicznych już się rozpoczęły. Zakończenie budowy przewidywane jest na 2010 r.

Budżet projektu szacuje się na 5,6 mld złotych (1,4 mld euro), z czego Grupa Lotos S.A. zamierza sfinansować 30 proc. z własnych środków, 70 proc. mają pokryć kredyty.

Na przygotowanym pod zabudowę terenie, o powierzchni 14 ha, przez trzy i pół roku budowy pracę znajdzie ok. 3 tys. osób. Finalnym efektem prac, oprócz rozbudowy mocy przerobowych i produkcyjnych rafinerii gdańskiej, będzie m.in. uruchomienie zupełnie nowych instalacji hydrokrakingu, odsiarczania oleju napędowego, czy wytwórni wodoru.

Plan zadań związanych z PKRT obejmuje zaangażowanie podwykonawców branży budowlanej, mechanicznej, elektrycznej oraz kontroli i automatyki.

Żródło: PAP (kli/ je/)

Podobał się artykuł? Podziel się!