W wywiadzie dla radia RTL Sarkozy powiedział, że obniżenie VAT na paliwa pomogłoby zrównoważyć wysokie ceny surowca.

Cena ropy osiągnęła już 133 dolary za baryłkę.

"Jeśli cena baryłki ropy rośnie, czy pozwolimy na to, by VAT rósł proporcjonalnie? Moja propozycja jest taka, żeby to ustabilizować" - powiedział francuski prezydent.

Sarkozy podkreślił, że decyzja o obniżeniu VAT musi zostać podjęta jednomyślnie na poziomie Unii Europejskiej. "Francja nie jest bowiem jedynym krajem, który zmaga się ze wzrostem cen ropy" - zauważył.

Komisja Europejska już tego samego dnia skrytykowała propozycję prezydenta Francji, oceniając, że ograniczenie VAT "byłoby złym sygnałem" wysłanym do producentów paliwa.

"KE już wcześniej mówiła, że wprowadzenie zmian w opodatkowaniu paliwa, by walczyć ze zwyżką cen, byłoby złym sygnałem wysłanym producentom paliwa" - powiedział rzecznik ds. energii Ferran Tarradellas.

Tłumaczył, że w sytuacji zmieniających się cen, podatki "odgrywają pozytywną rolę", gdyż niwelują wahania ceny ropy naftowej oraz pobudzają konsumentów do ograniczenia zużycia paliwa, a producentów samochodów do produkowania coraz oszczędniejszych silników.
Z kolei rzeczniczka KE ds. podatkowych Maria Assimakopoulu przypomniała, że to nie VAT, ale akcyza stanowi największą cześć podatków zawartych w cenie paliwa. Podkreśliła, że jakakolwiek zmiana w dyrektywie unijnej przewidującej listę towarów objętych zredukowaną stawką VAT wymaga jednomyślności "27".

Sarkozy zaproponował utworzenie we Francji specjalnego funduszu, który miałby pomóc najbardziej potrzebującym Francuzom, na przykład rybakom, zmagającym się ze wzrostem cen tego surowca.

Środki z tego funduszu będą pochodziły z części wpływów pochodzących z VAT na produkty naftowe. Jak szacuje Sarkozy, fundusz powinien zgromadzić od 150 do 170 milionów euro na kwartał.

Wysokość VAT na produkty naftowe wynosi we Francji 19,6 proc.

Przez ponad tydzień francuscy rybacy blokowali krajowe porty w proteście przeciwko rosnącym cenom paliwa. Domagają się rekompensat za rekordowo drogi olej napędowy dla kutrów. Od początku roku cena paliwa dieslowskiego dla żeglugi wzrosła o 30 proc., co postawiło rybołówstwo na krawędzi bankructwa. Niektórzy rybacy chcą rozszerzyć akcję na całą Europę.

W styczniu francuski rząd ogłosił trzyletni pakiet pomocy dla rybaków, wart 310 milionów euro. Minister rolnictwa Michel Barnier uważa, że wypłaty należałoby przyspieszyć z uwagi na znaczny wzrost cen paliw, ale takie "instrumenty wymagają zgody Brukseli".

Francuska minister finansów Christine Lagarde powiedziała we wtorek, że trzeba wezwać producentów ropy, żeby podjęli działania w reakcji na rosnące ceny tego surowca.

Podkreśliła, że nie można wiecznie tolerować sytuacji, aby ceny ropy bez końca rosły, a korzyści czerpali z tego wyłącznie producenci.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!