W 4. tygodniu lipca olej napędowy notuje -3 gr/l - informuje Polska Izba Paliw Płynnych. Od początku lipca ceny detaliczne ON spadły już o 6 gr/l, jednocześnie o taka samą wartość podrożała benzyna Pb95, a autogaz zdrożał o 7 gr/l. Pogłębia się zróżnicowanie obu podstawowych paliw. Olej napędowy jest dziś średnio tańszy od benzyny o 37 gr/l, ale są też stacje (zwykle na zachodzie kraju), gdzie różnica ta sięga nawet 70 gr/l. Ostatnio z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w początkach roku 2010.

 Najtańszy olej napędowy mają stacje w woj. śląskim: 4,53 zł/l (-6 gr/l od 15 lipca – to zarazem największe spadki przez ostatnie 7 dni). Najdroższy zachodniopomorskie: 4,79 zł/l (-4 gr/l).

 W polskich rafineriach – śladem tendencji rynków europejskich, które nadal odreagowują negocjacje irańskie, Grexit oraz informacje o nadpodaży światowych zdolności rafineryjnych m.in. po osiągnięciu szczytowych mocy produkcyjnych przez nową rafinerię w Arabii Saudyjskiej – dziś olej napędowy tanieje średnio o 6 zł/m3. Nieznacznie osłabia się dolar: w tabelach NBP jest dziś notowany po 3,7629 zł.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!