PRZEGLĄD PRASY: Przedsiębiorcy, którzy działają w branży produkcji żywności, mogą już składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w swoich firmach. Do podziału w tym roku będzie 318 mld euro, czyli prawie 1,1 mld zł - pisze Mariusz Gawrychowski.

Wsparcie jest przeznaczone dla przedsiębiorstw działających w branży przetwórstwa rolno-spożywczego. O dotacje mogą aplikować mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy. (...) Wnioski będą mogły składać także firmy duże, jednak dotacje nie będą mogły trafić do przedsiębiorstw, które zatrudniają więcej niż 750 pracowników lub mają obroty większe niż 200 mln euro rocznie. W ten sposób nawięksi polscy producenci żywności zostali wyłączeni z możliwości skorzystania z unijnego wsparcia. To nie koniec ograniczeń, bowiem z możliwości ubiegania się o pieniądze zostały wykluczone także firmy, które w tym roku realizują inwestycje finansowane z unijnych dotacji na lata 2004-2006. Firmy najbardziej dotknie jednak obowiązek posiadania długoterminowych umów z producentami.

(...)Warto jak najszybciej złożyć wniosek o dotacje. Konkurs nie ma charakteru zamkniętego i o uzyskaniu wsparcia będzie decydować kolejność zgłoszeń. Taki system (stosowany także we wcześniejszych konkursach) doprowadził do gigantycznych kolejek przed regionalnymi oddziałami ARiMR rolników, którzy chcą pozyskać unijne wsparcie.

Ogłoszony wczoraj konkurs jest trzecim, który przeprowadza ARiMR w ramach funduszy na lata 2007-2013. Jesienią Agencja zbierała wnioski o dotacje dla gospodarstw rolnych, ale do tej pory nie podpisała umów z rolnikami. Od marca szansę na uzyskanie unijnego wsparcia mają także młodzi rolnicy.

Źródło: Gazeta Prawna

Podobał się artykuł? Podziel się!