Kilka dni temu minister rolnictwa Marek Sawicki podpisał rozporządzenie regulujące realizację tego programu w polskich szkołach. Uczniowie szkół podstawowych już po raz siódmy będą mogli bezpłatnie jeść w szkołach owoce i warzywa.

W roku szkolnym 2015/2016 dostawy owoców i warzyw do szkół mogą rozpocząć się już od 21 września, ale wcześniej szkoły muszą zawrzeć umowy z dostawcami owoców i warzyw - informuje ARR, która administruje programem.

Polska otrzymała z Komisji Europejskiej trzecie co do wielkości środki na realizację programu w UE - ponad 18 mln euro, a łączny budżet programu na rok szkolny 2015/2016 wraz z wkładem krajowym wyniesie ok. 20,5 mln euro (ok. 87,8 mln zł). Oznacza to, iż Polska jest obecnie jednym z największych beneficjentów programu w UE, obok takich krajów jak Włochy i Niemcy.

Celem unijnego programu jest promowanie wśród dzieci zdrowej diety oraz zmianę nawyków żywieniowych, a w szczególności zwiększenie ilości spożywanych przez nie owoców i warzyw. Jest to istotne ze względu na coraz częściej pojawiająca się wśród najmłodszych otyłości i nadwagę.

Z najnowszych badań wynika, iż problem ten dotyczy już jednej czwartej dzieci w UE. W opinii KE, program owoce i warzywa w szkole, działając na dużą skalę, a przy tym stając się nieodłącznym elementem codziennego życia szkół, może skutecznie przyczynić się do odwrócenia tych niekorzystnych trendów.

W ramach programu dzieci otrzymują 2-3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa oraz soki. W skład porcji owocowo-warzywnych wchodzą: jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewki, papryka, rzodkiewki, kalarepka, pomidorki oraz soki owocowe i warzywne.

Nierozłącznym elementem programu są specjalne działania edukacyjne, w których uczestniczą dzieci. Szkoły podstawowe, które biorą udział w programie, co najmniej dwa razy w semestrze organizują zajęcia, w ramach których dzieci uczą się m.in. zasad zdrowego odżywiania oraz pochodzenia owoców i warzyw. Najpopularniejsze działania to warsztaty kulinarne, zakładanie ogródków przyszkolnych, wycieczki do sadów.