Rzecznik prasowy Agencji Nieruchomości Rolnych Wiktor Strobel powiedział, że na główne wydarzenie, Pride of Poland 2016, zostało wytypowanych 30 koni - 29 klaczy i 1 ogier; 12 koni pochodzi ze stadniny w Janowie Podlaskim, 11 ze stadniny w Michałowie, 3 ze stada ogierów w Białce; 4 konie pochodzą z hodowli prywatnych. Dodatkowo 16 koni ma zostać wystawionych na tzw. cichych aukcjach. Obecnie cały czas stadniny przyjmują potencjalnych kupców, którzy oglądają konie.

Według Tylendy w aukcji wezmą udział "2-3 wybitne konie". Podkreślił, że "szykują jeszcze jadną gwiazdę", jednak nie chciał zdradzać więcej szczegółów.

Podczas konferencji zaprezentowano katalog aukcyjny koni, którego nakład wyniesie tysiąc egzemplarzy. Katalog będzie zaprezentowany na pokazie koni arabskich w Menton pod Paryżem w czerwcu. W Menton mają się pojawić zaproszeni przez organizatorów przedstawiciele polskiej ambasady i polskich stadnin.

Informacje nt. aukcji w Janowie ukażą się także na okładce magazynu poświęconego koniom "Tutto Arabi"; wewnątrz magazynu znajdzie się folder aukcyjny. Foldery rozesłano także do hodowców w Stanach Zjednoczonych.

- Z emaili jakie docierają, telefonów i do stadnin i do nas bezpośrednio oraz do technicznego operatora, jakim są Międzynarodowe Targi Poznańskie, wynika, że zainteresowanie jest bardzo duże - powiedział Tylenda.

Jak zaznaczył, szczególne zainteresowanie aukcją wyrażają m.in. Chińczycy. - Ta aukcja nie wypadnie gorzej niż w latach ubiegłych, a myślę, że te nasze poczynania spowodują, że będzie to kolejny sukces Janowa Podlaskiego i polskiej hodowli konia arabskiego - uważa wiceprezes ANR.

Oprócz katalogu, zostały przygotowane filmy o sprzedawanych koniach. Ich zadaniem - tłumaczył rzecznik ANR - jest wzbogacenie dokumentacji.

Tylenda powiedział, że wszystkie koszty związane z organizacją aukcji koni "Pride of Poland" i Dni Konia Arabskiego w Janowie zostaną podliczone 30 dni po zakończeniu wydarzenia i zaprezentowane na konferencji prasowej. - Ja nie chce mówić w tej chwili o kosztach. Na pewno zamkniemy się w ramach, w takich w jakich została podpisana umowa, może być trochę mniej. Poczekajmy na rozliczenie - zaznaczył.