Dożynki Jasnogórskie to jedna z największych i najbarwniejszych dorocznych uroczystości na Jasnej Górze - największym polskim sanktuarium. Podczas mszy składa się i święci chleb z nowych zbiorów oraz wieńce żniwne, rolnicy proszą też o błogosławieństwo na nowy zasiew.

W uroczystej sumie wziął udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, któremu generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski przekazał pamiątkową ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej.

Podczas homilii bp Tomasik dziękował rolnikom za ich trud, nawiązując m.in. do tegorocznej suszy. "Gdy popatrzymy na wasze twarze, możemy zauważyć coś wspólnego dla wszystkich - zmęczenie i niepokój. Składamy wam hołd szczególnie w tym trudnym roku i ufamy, że ci, którzy ucierpieli najbardziej, otrzymają potrzebną pomoc" - mówił.

"Oddaję dzisiaj hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić. Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców" - apelował.

"Polski rolnik przez wieki dawał dowody swojej miłości do Chrystusa, do Kościoła, do Bożych spraw. To polski rolnik przekazywał wiarę wówczas, gdy inni zawodzili" - powiedział.

- Niech polski rolnik jeszcze raz uratuje to, co jest zagrożone w naszej rzeczywistości - niedzielę, dzień święty. Niech polski rolnik zdobędzie się na to, aby być wzorem dla innych trwania przy Chrystusie, przy ołtarzach - prosił.

Zdaniem biskupa Tomasika, potrzebne jest "mocniejsze skoncentrowanie się wokół Ewangelii i odważne wyznanie wiary w każdej sytuacji".

- Kierujemy błagania, byśmy przyjęli bożą mądrość, Ewangelię i wokół Ewangelii skoncentrowali życie osobiste rodzinne, społeczne - nasze polskie życie - powiedział.

Wskazał na potrzebę dbania o atmosferę chrześcijańską w rodzinie, co dokonuje się przede wszystkim przez wychowanie religijne "człowieka dojrzałego, zmierzające do tego, żeby przekazać mu wartości".

- Niech w naszych rodzinach nie zabraknie troski o religijne wychowanie, ale to jest możliwe wówczas, gdy dojrzali ludzie staną przy ołtarzu i powiedzą: ślubuję ci miłość, wierność, to, że cię nie opuszczę aż do śmierci. Potrzebne jest solidne przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Kochani, popracujmy troszkę w naszych rodzinach nad tym trudnym wymiarem naszego życia religijnego, za mało jest przygotowania do tego ważnego momentu, aby być ojcem, matką, by założyć rodzinę, złożyć ślub - podkreślił bp Tomasik.