Copa i Cogeca podkreśliły, że europejskie produkty są świetnej, jakości podczas Targów Rolnych w Libramont, ale zaznaczyły jednocześnie, że sytuacja rynkowa jest krytyczna i zaapelowały o bardziej skuteczną strategię eksportową.

Przewodniczący Copa stwierdził, że priorytetami są eksport, eksport i jeszcze raz eksport. Targi w Libramont pokazują, na co stać belgijski sektor rolny i ogrodniczy. Jest to doskonały pokaz umiejętności europejskich rolników i ogrodników. Ale rolnicy zasługują na wyższe ceny. Niestety zbyt często polityka ingeruje w ten proces i trudno jest im wypracować odpowiednią pozycję na rynku.

 Rosyjski bojkot jest tutaj dobrym przykładem. Instytucje europejskie muszą przyjąć bardziej adekwatne podejście zorientowane na szukanie rozwiązań. Powinny się skupić na wdrożeniu znacznie bardziej skutecznej strategii mającej na celu eksport do krajów spoza UE. Instytucje UE muszą bronić rolników i ich spółdzielni. Jeżeli im się to nie uda, krytyczna sytuacja gospodarcza wymusi na nas, abyśmy sami znaleźli rozwiązania.

Copa i Cogeca chcą w szczególności, aby KE przyspieszyła wypłacanie płatności bezpośrednich, jeszcze przed 1 grudnia, oraz żeby zapewniła, że pieniądze z kar za przekroczenie kwoty 2014/2015 wrócą do sektora, by pomóc rolnikom w rozwiązaniu problemu braku płynności finansowej. Należy również jak najszybciej podwyższyć cenę interwencyjną mleka, aby uwzględniała rosnące koszty produkcji. Przyszłość producentów mleka zależy od dostępu do nowych rynków, ponieważ ich wyroby będą należały do najtańszych źródeł białka zwierzęcego na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!