W styczniowym Farmerze:

Siła nawożenia
Jakość pasz z użytków zielonych zależy od składu chemicznego roślin. Ten natomiast warunkują użyte nawozy, wysokość dawek oraz terminy ich stosowania. Powinno ono uwzględniać zarówno potrzeby pokarmowe roślin, jak i żywieniowe zwierząt.

Słodka trawa
Wiosenne porządki na użytkach zielonych to świetny czas na przeprowadzenie podsiewu traw. Warto wykorzystać do tego życice czyli rajgrasy. To jedne z najcenniejszych gatunków traw pastewnych. Odznaczają się wysokim plonem zielonej i suchej masy oraz doskonałą jakością paszy z nich pochodzącej.

Olejowy zawrót głowy
Jak dobrać właściwy olej do przekładni, a jakiego można użyć w układach hydraulicznych? Co oznaczają symbole na opakowaniach. Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Eko alternatywa
W rolnictwie, jak w kalejdoskopie. Raz się opłaca sprzedawać mleko, innym razem zboże, a czasem w cenie jest żywiec wieprzowy. Najlepiej byłoby mieć zawsze jakiś dodatkowy dochód. Może warto spróbować na przykład produkcji brykietu ze słomy? Odwiedziliśmy gospodarstwo Ryszarda Olkowskiego z Bagienic Szlacheckich koło Ostrołęki, który od kilku lat zajmuje się produkcją biomasy.

Dezynfekcja to podstawa
Jednym ze sposobów utrzymania wysokiej zdrowotności stada jest przeprowadzanie regularnych dezynfekcji w chlewni. Można je wykonywać przed zasiedleniem budynku, ale też kiedy zwierzęta stoją w kojcach.

Zdrowe cielę
Przestrzeganie zasad karmienia cieląt oraz zapewnienie im odpowiednich warunków zoohigienicznych w pomieszczeniach, a także stały dostęp do wybiegów sprawi, że cielęta będą dobrze się rozwijały, a w przyszłości staną się wysokoprodukcyjnymi zwierzętami.

A oprócz tego dużo, dużo więcej...

Podobał się artykuł? Podziel się!