Rolnicy są podejrzani o utrudnianie przetargów na sprzedaż i dzierżawę ziemi rolnej. Wobec pięciu z nich szczeciński sąd zastosował areszt, a wobec trzech kolejnych - areszt warunkowy.

- W związku z niepokojącymi faktami aresztowań oraz wezwań na przesłuchania prokuratorskie grupy rolników indywidualnych z terenu naszej archidiecezji, z których wielu było zaangażowanych w strajki rolnicze w obronie polskiej ziemi, mając świadomość, że fakty te uderzają także w całe rodziny rolnicze, a nawet mogą zaszkodzić funkcjonowaniu poszczególnych gospodarstw rolnych, powołuję Duszpasterski Zespół Pomocy Rodzinom Rolników Aresztowanych i Szykanowanych - napisał hierarcha w dekrecie, którego treść przekazał PAP rzecznik archidiecezji ks. Sławomir Zyga.

Do zespołu zostało powołanych pięć osób, w tym dyrektor Caritas archidiecezji Maciej Szmuc, dwóch członków Rady Społecznej przy Metropolicie Ewaryst Waligórski (b. minister transportu i gospodarki morskiej - PAP) oraz Mieczysław Ustasiak (działacz "S" i b. senator - PAP). W zespole znaleźli się też diecezjalny duszpasterz rolników, dziekan policji, ks. Waldemar Gasztkowski oraz dziekan pyrzycki ks. Dr Grzegorz Harasimiuk, który został przewodniczącym tego gremium.

Jak napisał w dekrecie abp Dzięga, członkom zespołu oraz proboszczom parafii, z których pochodzą rolnicy, ewentualnie też zaproszonym do jego prac ekspertom, w tym psychologom i ekonomistom "powierza wejście w kontakt z rodzinami rolników aresztowanych, przesłuchiwanych bądź w inny sposób szykanowanych, oraz udzielenie w miarę możliwości koniecznej pomocy".

Ks. Zyga pytany o szczegóły pracy zespołu, m.in., kiedy może się zebrać i konkretnie, jakiej pomocy udzielić, odparł, że "na dziś wiadomo jedynie tyle, co znalazło się dekrecie". Podkreślił, że dokument powstał w sobotę.

We wtorek policja zatrzymała jedenastu rolników spod Pyrzyc (Zachodniopomorskie) i b. pracownika Agencji Nieruchomości Rolnych. Usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu utrudnianie i zakłócanie przetargów na sprzedaż i dzierżawę ziemi rolnej. W czwartek szczeciński sąd aresztował pięciu rolników na dwa miesiące, a wobec trzech innych zastosował areszt warunkowy, do czasu wpłacenia poręczeń.