PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dialog Ministerstwa Środowiska z KE ws. Puszczy Białowieskiej nadal trwa

Dialog Ministerstwa Środowiska z KE ws. Puszczy Białowieskiej nadal trwa Andrzej Konieczny - podsekretarz stanu, pełnomocnik ministra ds. Puszczy Białowieskiej; Fot. mos.gov.pl

Ministerstwo Środowiska powiadomiło, że wpłynęło oficjalne pismo z Komisji Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskie. Słowa te potwierdził także w środę, na spotkaniu prasowym Andrzej Konieczny, podsekretarz stanu, pełnomocnik ministra ds. Puszczy Białowieskiej.Do ministerstwa trafiła również informacja o wszczęciu śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie ws. nadużyć, które doprowadziły do zniszczenia setek hektarów Puszczy Białowieskiej.

Za stan, w jakim dzisiaj znajduje się Puszcza Białowieska ktoś ponosi odpowiedzialność. Przypomnijmy: na terenie Puszczy Białowieskiej w zastraszającym tempie doszło do rozmnożenia się organizmów patogennych, gradacji kornika drukarza - który, mówiąc wprost, niszczy Puszczę Białowieską. Dzisiaj zaatakowanych przez te organizmy są tysiące świerków i ten stan postępuje.

- Dlatego podzielamy pogląd, że to wymaga zbadania - powiedział pełnomocnik ds. Puszczy Białowieskiej.

Andrzej Konieczny potwierdził również, że pismo z Komisji Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej dotarło do Ministerstwa Środowiska. - Jesteśmy zdumieni tempem prac Komisji Europejskiej. Potrzebowała ona zaledwie kilku dni, od wizyty w Puszczy Białowieskiej, aby przygotować raport w tak skomplikowanej sprawie - powiedział minister Konieczny. Minister dodał, że eksperci UNESCO, którzy również wizytowali puszczę, wciąż pracują nad raportem. Zapewnił jednocześnie o dobrej woli i stałym kontakcie z przedstawicielami KE. - Przygotowywane są szczegółowe materiały, które pozwolą lepiej zobrazować sytuację w Puszczy Białowieskiej, zależy nam na podtrzymaniu dialogu - dodał minister. Zapowiedział szybką odpowiedź na ostatnie pismo KE.

W tej chwili na terenie puszczy prowadzone są jedynie zabiegi przy głównych drogach i szlakach turystycznych, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa turystom i mieszkańcom korzystającym z dróg lokalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • Stacho G.-Stańczyk 2016-06-24 09:41:51
  Trawestując znane porzekadło o ludziach i lesie można tu przytoczyć unowocześnione: "Przez tysiące lat nie było ani ministrów d/s środowiska, ani ich pełnomocników, a puszcza czuła się dobrze. Jeśli znów ich nie będzie, puszcza odżyje". Chyba, że będą to fachowcy znający się min. na biologicznym zwalczaniu owadzich szkodników, ale tacy, którym faktycznie zależy na
  zdrowiu puszczy. Zwróćcie bowiem, Drodzy Czytelnicy, uwagę na fakt, iż jedynym co różni polityków i urzędników tej czy innej partii rządzącej lasami jest to, czy takiego np. kornika doprowadzić do śmierci głodowej przez masowe wycięcie puszczańskich świerków, a "przy okazji" w pełni zaspokoić oczekiwania geszefciarzy drzewnych i własne, czy głodzić tego owada stopniowo przez likwidowanie świerków w ciągu kilkunastu lub kilku lat. Tak czy inaczej chcą oni świerki wycinać, by się na tym bogacić.Tymczasem już w w XiX w.(!!!) niemiecki ornitolog hr Hans F. Berlepsch udowodnił w swoich lasach, że można je SKUTECZNIE chronić za pomocą dzięciołów i sikorek, jeśli zapewni się tym ptakom dość miejsc do gniazdowania w postaci sztucznych budek lęgowych i dokarmiania w okresie "martwym". Odpowiednia ilość tych ptaków skutecznie dba o nie dopuszczenie do nadmiernego rozwoju min. kornika; min. - bo za chwilę może się rozmnożyć nadmiernie jakiś inny szkodnik owadzi i znów trzeba będzie ciąć pozostałe drzewa, aby go zagłodzić na śmierć, a "przy okazji" zrobić kolejny interes z geszefciarzami drzewnymi. A co będzie się robić, gdy już lasów nie będzie? Też pytanie: a czy to nie ma innych gałęzi gospodarki, które także można by zniszczyć w interesie cudzym i własnym? Przecież np. likwidacja polskich stoczni dobrze przysłużyła się rozkwitowi stoczni niemieckich itd., itp.
 • Leśnik 2016-06-23 16:25:53
  Podzczas dialogu nadal wycinać Puszczę - tak twierdzi Minister Leśnictwa
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!