22 maja przypada ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt, który został ustanowiony przez Klub Gaja dla upamiętnienia uchwalenia w Polsce Ustawy o ochronie zwierząt w 1997 roku.

Tegoroczny Dzień Praw Zwierząt odbywa się w ramach Festiwalu EKODZIEŁO 2015 prowadzonego w kilku miastach południowej Polski.

Katarzyna Chałas z Klubu Gaja poinformowała, że z tej okazji w piątek wraz Biblioteką Śląską w Katowicach ekolodzy będą prowadzić warsztaty ekologiczno-plastyczne, które mają zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta gospodarskie i hodowlę przemysłową.

"Chcemy pokazać podczas warsztatów, że również zwierzęta hodowlane są istotami myślącymi i mogą z powodzeniem być zwierzętami towarzyszącymi człowiekowi" - wyjaśniła.

Przedstawicielka Klubu Gaja zwróciła uwagę, że prawo w Polsce określa dobrostan zwierząt i warunki, w jakich mają przebywać. Wskazała, że przepisy określają m.in. rozmiary wybiegu, sposób karmienia, czy transportu zwierząt gospodarskich i hodowlanych, ale nie biorą pod uwagę potrzeb psychospołecznych zwierząt. Chałas zwróciła uwagę, że zwierzęta hodowlane często żyją na minimalnej przestrzeni, nie mają dostępu do światła dziennego, czy nie mogą wyjść na zewnątrz.

"Często patrzymy na nie jako maszyny do produkcji czegoś. Nie bierzemy pod uwagę, że tak samo mają młode, którymi chciałyby się opiekować, mają sympatie i antypatie tak jak człowiek. Bez możliwości normalnego funkcjonowania, nie mogą realizować swoich potrzeb życiowych" - zaznaczyła.

Podobał się artykuł? Podziel się!