Tucznikowi koryto zabrano
Można wyróżnić dwa sposoby żywienia świń: „na sucho i „na mokro”. Każdy z tych systemów wymaga zainstalowania innych urządzeń, ale cel pozostaje wspólny – osiągnąć jak najniższe zużycie paszy na kilogram przyrostu i wyprodukować tucznika o bardzo dobrych cechach rzeźnych.

Pasza na kółkach
Zaczepiane wozy paszowe są już niemal w każdym wyspecjalizowanym gospodarstwie mleczarskim. W największych pracują także bardziej wydajne, ale i o wiele droższe maszyny samojezdne. Zapytaliśmy ich właścicieli, co było powodem zakupu takich pojazdów? Sprawdziliśmy jakie dają one korzyści.

Biogaz szansą dla rolników?
Obecnie w Polsce pracują tylko dwie biogazownie rolnicze. W najbliższych latach ma powstać kilkaset takich przedsięwzięć. Czy ich budowa to szansa na zwiększenie się bezpieczeństwa energetycznego kraju, prężniejszy rozwój infrastruktury wiejskiej, nowe miejsca pracy i szerszy rynek zbytu dla produkcji rolnej?

Postaw na materiał kwalifikowany
Wysiew kwalifikowanego materiału siewnego jest jednym z najtańszych sposobów poprawy jakości produkcji rolniczej. Jednak w naszym kraju mało rolników korzysta z tych możliwości w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Tam wskaźnik ten wynosi ponad 60 proc. zasiewów zbóż.

Zgodne uprawy
Zasady wzajemnej zgodności już obowiązują. W tym numerze „Farmera” bierzemy na „tapetę” gospodarstwo, które prowadzi uprawy roślinne. Zapoznaj się z wymogami, które musisz spełnić, żeby dopłaty bezpośrednie nie zostały pomniejszone. Ciebie także mogą skontrolować pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

POMOCNY TELEFON (022) 550 69 21
28 stycznia od 9 do13 oraz 29 stycznia od 12 do16 Julia Kazulo-Gawryś z Departamentu Kontroli na Miejscu ARiMR odpowie Państwu na każde pytanie z zakresu cross-compliance. 

Podobał się artykuł? Podziel się!