Zamiast kalkulatora
Chcąc tanio produkować, trzeba wiedzieć o tym, co tak naprawdę dzieje się we własnej chlewni. Im liczniejsze stado, tym tych danych jest coraz więcej i ich analiza staje się trudniejsza. Wtedy przychodzi czas na odstawienie kalkulatora i zastąpienie go komputerem.

Małe nawożenie
Producenci oferują coraz większe i bardziej zaawansowane technicznie urządzenia. Podobnie jest z rozsiewaczami do nawozów, choć jest też spory wybór prostszych i jednocześnie tańszych maszyn. Przedstawiamy kilka propozycji rozsiewaczy przeznaczonych dla małych i średnich gospodarstw.

Na biegu
Im nowocześniejsza przekładnia, tym droższy ciągnik. Czy trzeba gonić za innowacjami? Przed podjęciem takiej decyzji warto poznać wady i zalety różnych rozwiązań.

Pastwisko za płotem
Tańsza pasza niż ta w formie kiszonki czy siana, ograniczone zużycia pasz treściwych, ruch i słońce które poprawiają kondycję zwierząt. Wypasanie zwierząt na pastwiskach polowych naprawdę obniża koszt produkcji.

Wzajemna zgodność w oborze

Rolnicy, którzy korzystali z funduszy unijnych są już przygotowani i spełniają wymogi wzajemnej zgodności. My już tyle kontroli mieliśmy z ARiMR, że kolejne są nam nie straszne – mówią Elżbieta i Janusz Wasilewscy ze wsi Jadzień. W ich gospodarstwie jest 30 krów dojnych. Uprawiają 36 hektarów. Opiekuje się nimi doradca z ODR w Bratoszewicach. Na przykładzie gospodarstwa mówimy o wymogach cross-compliance.

Podobał się artykuł? Podziel się!