Surowe warunki klimatyczne panujące w Finlandii oraz krótki okres zbiorów sprawiają, że fińskie maszyny i urządzenia rolnicze muszą być niezawodne. Fińscy producenci przykładają szczególną wagę do łatwości utrzymania maszyn i urządzeń, szybkiego serwisu oraz dostępności części zamiennych, co pozwala minimalizować okresy wyłączenia maszyn z eksploatacji.

 - Z podziwem obserwujemy rozwój i potencjał wzrostu polskiego rolnictwa. Właśnie to skłoniło nasze firmy do przyjazdu do Polski. Firmy liczą na nawiązanie nowych kontaktów i długookresową współpracę. – mówi, przewodząca delegacji, Elina Puszkarzewicz, Dyrektor Agrotechnology from Finland, programu promującego fińskie technologie rolnicze na świecie.

Technologia fińska cieszy się uznaniem za granicą ze względu na skuteczność i niezawodność. Wiąże się to po części z tym, że rozwiązania dla rolnictwa opracowywane przez Finów zawsze muszą się mierzyć z wymagającymi i często skrajnymi warunkami atmosferycznymi.

W trakcie trwającej przez dwa dni misji fińskiej zostało zaplanowanych 26 spotkań z potencjalnymi dystrybutorami na terenie Polski, którzy są zainteresowani fińskimi produktami. To pokazuje że polscy przedsiębiorcy poważnie traktują fińską ofertę dla sektora rolnego.

W trakcie spotkania rozpoczynającego misję fińską w Polsce zaprezentowało się siedem firm z branży rolnej, byli to zarówno dostawcy maszyn rolniczych, do produkcji pasz jak i rozwiązań do produkcji zwierzęcej i fińskiej genetyki.

W spotkaniu zaprezentowały się następujące firmy:

JPT-Industria - dostawca innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu paszowego z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku. W ofercie posiada w pełni zautomatyzowane mieszalnie pasz, gdzie wszystkie urządzenia są instalowane na miejscu w Finlandii, końcowy odbiorca dostaje gotowy i przetestowany produkt. Nie trzeba oddzielnego budynku na mieszalnie i pozwoleń budowlanych, ponieważ produkt jest zakwalifikowany jako maszyna.

Demeca - Dostawca rozwiązań dla hodowli bydła, m.in. rozwiązań dla gospodarki obornikiem, wentylacji obiektów inwentarskich, automatyki i systemów kontroli oraz produkcji biogazu rolniczego. Właścicielami firmy jest 12 rolników, dlatego rozwiązania są odpowiedzią na bieżące potrzeby produkcji zwierząt.