W bieżącym sezonie wegetacyjnym wystąpiło zagrożenie suszą już od 15 dekady roku, czyli od 21 maja. Problem wraz z upływem czasu się pogłębia. Początkowo niedoborami wilgoci najbardziej dotknięte były regiony Polski Centralnej: woj. mazowieckie i kujawsko-pomorskie. Teraz na większą skalę dotyczy też województwa lubelskiego, a więc i wschodu kraju, ale też i południa.

Aż 19 proc. Polski w pierwszej dekadzie sierpnia dotkniętych było susza ekstremalną, a susza w ogóle – 72 proc.

Szczegółowe informacje odnośnie suszy monitorowanej przez IGiK podawaliśmy już wcześniej.

Dla wyjaśnienia oznaczenie kolorów na przedstawionej mapie to: czerwony – susza ekstremalna, pomarańczowy – susza, jasno zielony – warunki przeciętne, ciemno zielony – warunki dobre.

Jak Instytut prowadzi badania? - W Centrum Teledetekcji monitorujemy od roku 1997 warunki wzrostu roślin uprawnych, na które składa się kondycja roślin oceniona na podstawie modeli utworzonych z danych satelitarnych NOAA AVHRR. Kondycja roślin jest przedstawiona przestrzennie. Modele zawierają wskaźnik temperatury powierzchni czynnej dla jednostki obserwacji satelitarnej 1km2 dla każdego 10-dniowego okresu wzrostu roślin. Poprzez wyprowadzone w IGIK wskaźniki roślinne charakteryzujące ich fenologię oraz zapotrzebowanie na wodę w fazach rozwoju, określany jest stopień występowania suszy i jej wpływ na obniżenie plonów. Monitoring prowadzony jest od zasiewów jesiennych poprzez wzrost wiosenny, aż do zbiorów – podaje IGiK.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!