PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Inspekcja Weterynaryjna nie wyklucza zaostrzenia protestu

Inspekcja Weterynaryjna nie wyklucza zaostrzenia protestu fot. I.Dyba

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o podwyżki adresowanymi do Premiera Mateusza Morawickiego. Dokumenty zostały złożone dzisiaj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W przypadku nie spełnienia żądań płacowych oraz kadrowych może nam grozić wstrzymanie eksportu mięsa i mleka oraz dalsze niekontrolowane rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń. Inspekcja Weterynaryjna nie wyklucza również zaostrzenia protestu.Wielokrotne próby zwrócenia uwagi Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na problem kryzysu w Inspekcji Weterynaryjnej doczekały się jedynie kurtuazyjnego przyznania racji
bez jakiejkolwiek chęci podjęcia odpowiednich decyzji. Trwające prace nad budżetem Państwa na 2019 r. potwierdzają tą diagnozę. Przyjęcie ustawy budżetowej w zaproponowanej przez rząd wersji grozi postępującym paraliżem Inspekcji Weterynaryjnej.

Decydenci wolą żyć w przekonaniu, że problemy znikną lub rozwiążą się same, co jest zatrważające i wymaga podjęcia konkretnych, zdecydowanych działań.- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nie dojdzie do zaostrzenia protestu, a także masowych wypowiedzeń pracowników IW - mówi Sara Meskel przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Pragniemy uświadomić społeczeństwu, że Inspekcja Weterynaryjna jest instytucją odpowiedzialną za zdrowie ludzi i zwierząt, bezpieczeństwo wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wielomiliardowy rynek rolniczy i pochodzący stamtąd eksport polskiej żywności. Bez szybkich i odważnych decyzji decydentów grozi nam poważny kryzys. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej odchodzą bowiem z pracy, a nowi nie chcą się zatrudniać z powodu niskich pensji.

Już teraz najwięksi importerzy polskiej żywności przypominają nam, że warunkiem dalszej wymiany handlowej jest nadzór nad eksportem urzędowych lekarzy weterynarii zatrudnionych na etacie w IW. Problemem jest także dalsze rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń. Epidemia ASF jest wciąż tykającą bombą, której wybuch może przynieść katastrofalne skutki dla całej gospodarki oraz przyzwyczajeń kulinarnych milionów Polaków. Nie podzielamy optymizmu MRiRW, że wirus jest opanowany. Zaburzenie ciągłości prac urzędowych laboratoriów weterynaryjnych (Zakłady Higieny Weterynaryjnej) może z kolei być poważny problem dla rolników. Braki kadrowe oraz finansowe mogą uniemożliwić wykonywanie urzędowych badań, co spowoduje utratę przez gospodarstwa statusu urzędowej wolności od chorób zakaźnych. Tym samym utracą one możliwość sprzedaży swoich produktów oraz zwierząt. - Biorąc pod uwagę powyższe utrata prawidłowego nadzoru IW doprowadzi do braku wiarygodności Polski na arenie międzynarodowej, ogromnych strat finansowych dla kraju oraz zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi - mówi Sara Meskel przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Absolwenci Wydziałów medycyny Weterynaryjnej po 5,5 letnich studiach mogą liczyć
na pensje w wysokości 2,5 tys. brutto. Naszym zdaniem powinna być to średnia krajowa,
a w przypadku wykwalifikowanych pracowników z dłuższym stażem pracy oraz zdobytymi specjalizacjami 1,5 średniej krajowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • Biała 2018-11-15 13:21:29
  Największą patologią występuje wśr9d lekarzy weterynarii, którzy mienia ja próby wynikøw krwi u świń.Rolnicy od bardzo dawna podejrzewał ich o takie czyny gdyż cały coś im brak pieniędzy i są
  głodni ...Na podstawie obiawøw klinicznych wyrżnięto zdrowe świnie w pień doprowadzając hodowców do ruiny.
  Ksiądz Chodził powiedział że istniejącej po to by nam służyć więc juź wkrøtce nie będziecie nam zupełnie potrzebni i będziecie zbierać puszki w rowie...
  • inspektor wet 2018-11-15 13:44:07
   Agitatorze Proniemieckiej Organizacji nawet klawiaturę masz nazistowską. Zmień tekst bo przynudzasz. Nasza praca jest wymagana przez prawo międzynarodowe i dzięki nam polska żywność może być eksportowana. Wkrótce minie czas takich jak ty pseudorolników bezproduktywnie siedzących w 3 pokolenia na hektarze żyta i wyłudzających od państwa dopłaty. Do roboty.
   • Biała 2018-11-15 14:16:11
    Jak wam mało to do biedronki tam nauczą Was pracy.
    Siedzieliście tylko na czterech literach.dzień zaczynaliście of kawy i kończy liście na piciu kawy.
  • inspektor wet 2018-11-15 14:53:55
   Pracowałem na kasie, na budowie i w rolnictwie. Mam porównanie. Główna różnica jest taka, że tam po wyjściu z roboty miałem wolne. Teraz całymi dniami odbieram telefony od ludzi, którym nie chce się czegoś sprawdzić albo wertuje przepisy napisane przez warszawiaków zza biurka i kombinuję jak ludziom pomóc.
  • Robert 2018-11-16 18:21:29
   Nie wiem co bierzesz ale musisz to odstawić.....
 • inspektor wet 2018-11-15 11:51:35
  Jeżeli miłościwie nas opodatkowujący rząd nie znajdzie pieniędzy na podwyżki to weźmiemy przykład z policjantów. 2 tysiące lekarzy weźmie L4 na tydzień, eksport stanie, rzeźnie staną, Polska straci kilkaset milionów złotych, nie będzie na 500+ dla patologii i kasa się znajdzie.
  • Rolnik 2018-11-15 12:52:08
   Brawo WY! Czerwony dywan trza przed Wami rozłożyć. Gdyby nie Wy ,i Wasza Ciężka Praca w ciepłym klimatyzowanym pokoiku , tobyśmy umarli z głodu:)

   Z góry przewiduje wiele negatywnych komentarzy( mam to.....).
  • Lol 2018-11-15 15:49:49
   . Inspekcja to tylko Nabijanie kasy nic więcej Kontrolę? To też praktycznie Nabijanie kasy bo ktoś wymyślił durne przepisy które mało maja wspólnego z rozsądnym rolnictwem. Mało jest artykułów jak podejmie się decyzję o wybijaniu świń ze strefy. Z góry zakłada się że tam gdzie asf tam i również jest obok. Pamiętajcie inspektorzy, wy straszycie nas a to my was utrzymujemy bo pelnicie slozbe dzięki nam rolnika. Miejcie to na uwadze bo dużo decyzji podjętych na wschodzie granicy przez inspekcje jest nie teafnych. Skąd się wzięły mity o szukaniu igły w stofu siana żeby tolko odszkodowań nie płacić? Kto wydał takie polecenia żeby bawić się w szpiegów. Już dawno mogliście postulowac o zabezpieczenie kraju przed epidemia asf - wy jesteście od tego nie rolnicy. Rolnik jakie ma uprawnienia w zwalczaniu chorob? Żadne. Plaga dotknęła kraj to teraz nie przerzucajcie winy na rolników bo rujnujecie konkretne jednostki. Trafi się i taki deaperat co prędzej czy później zacznie inaczej z wami rozmawiać jak dojdzie do tego że będziecie mu likwidować stado. Tragedię wiszą na włosku i to nie z winy rolników. Wy reprezentujecie kraj przed prezydentem w dziedzinie chorób i tu nie ma żadnegonpola do dyskusji. W czasie gry nie zmienia się ich zasad. Teraz narazacie rolników na koszta bo przez waszą paaywnosc mamy to co mamy.
   • inspektor wet 2018-11-16 07:50:22
    My przepisów nie wymyślamy. Wprost przeciwnie. Wprawdzie przysyła nam się projekty ustaw i rozporządzeń, ale z terminem na uwagi takim, że zanim sejm dostanie nasze uwagi przegłosowana ustawa czeka na podpis prezydenta. Zarzucanie nam pasywności to jakieś kuriozum. Mamy ogromne braki kadrowe, a mimo to zadania wykonujemy. Żaden rolnik u którego byłem na kontroli bioasekuracji nie zrobił nic przed kontrolną. Dosłownie nic. Przyjeżdzamy i tłumaczymy jak dzieciom co mają zrobić i piszemy za nich rejestry. Po co było wysyłanie ulotek, szkolenia itd. wszyscy mają to gdzieś. Tłumaczy się proste rzeczy i patrzą jak ciele. Zero wiedzy, zero świadomości, mnóstwo roszczeń.
   • Piter 2018-11-16 07:59:36
    od 2013r inspekcja weterynaryjna walczyła o zabezpieczenie kraju przed ASF, ówczesny Główny Lekarz Weterynarii (Janusz Związek) głośno wtedy mówił o konieczności przywrócenia granicy na wschodzie (nie tylko płotu, ale normalnych zasieków) - Po-Pis mu wtedy podziękował za współpracę
    poszukaj troszkę informacji w necie to znajdziesz

    szukanie igły w stogu siana? to było jasne polecenie odgórne z warszawy, bo pieniędzy na odszkodowanie nie zapewnili i nie było z czego wypłacać
    wiesz że na 2017r przewidziano na odszkodowania całe ZERO ZŁOTYCH!!! dopiero w listopadzie po tym jak walnęła ptasia grypa i trzeba było wypłacać odszkodowania to zrobiono przesunięcie kasy i dano jakieś 23 miliony złotych, pomyślisz pewnie kupa kasy -- NIE, bo wtedy decyzji na odszkodowania było już na prawie 30 milionów złotych!!, tak pieniędzmi żongluje imć morawiecki, żeby się w polsce w kasie zgadzało

    i to nie inspekcja weterynaryjna wymyśla przepisy!!, wiele z nich krajowa izba lekarsko-weterynaryjna oprotestowała, ale rządzący mieli to gdzieś!
   • Lol 2018-11-16 12:33:45
    A od kiedy wiadomo że asf jest przy granicy? Weźcie nie stekajcie tak. Czy się stoi czy się leży budżetowce się należy. Nie macie żadnego ryzyka że wam ktoś nie zapłaci. Dzwicie się że rolnicy nic nie robią a co mają robić i za co? Każdy czeka co powie kontrola bo człowiek naszarpie się zrobi to i tamto a przyjdzie jeden z drugim i jakoś przepis inaczej zinterpretuje i co dalej? No jak co mandat. Druga kwestia to korzystając z jakiej kolwoek pomocy od razu rolnik wiąże się na ileś lat do zwierząt więc komu to w tych czasach potrzebne. Lazicie i ChA zwalczacie już x lat i końca nie widać. W dani był okres gdzie szczepili na auyszkiego (czy jak tam się pisze) i w rok się z tym uporali. Unas tak Lazicie i Lazicie i wiecznie wam mało. Co się zajedzie do weterynarii to wiecznie kawusia i klejdry krysi i zdzisi o szopenie a petenci czekają. Rolnik nie ma wyboru jak chce robić na swoim to musi gryźć zeby a wy macie żal tylka że wam mało za robotę od poniedziałku do piątku. Każdy chciałby tak pracować. Ile zarabiacie - konkrety? Nie wierzę że "szef" leci z wami strajkowac. Każdy kto zaczyna przygodę z pracą musi się liczyć z tym że cudów nigdy nie będzie.
   • inspektor wet 2018-11-16 13:50:11
    Wiadomo było że jest przy granicy i co z tego? Dostaliśmy nowe etaty? Nie. Rząd zarządził skup interwencyjny z zagrożonych terenów? Nie. Co zrobiono? Wydano rozporządzenie o bioasekuracji bez fizycznej możliwości jej weryfikacji. I rząd się cieszył. Bo przecież wystarczy napisać rozporządzenie a rolnicy nagle przestaną być robiącymi lewiznę niechlujami. Inspekcja mając braki kadrowe w całej Polsce na głowie staje żeby oddelegować pracowników na front wschodni ale dosłownie nie ma kogo. Rolnicy nic nie robią z lenistwa. W rozporządzeniu jest wyraźnie napisane co należy robić i ciężko to inaczej zinterpretować. Ale co z tego jak się przeczytać nie chce. Każdy chciałby tak pracować? Jakoś kolejek nie widzę. Skończ najtrudniejsze studia w kraju i przyjdź pracować za 2300 - 2600 na rękę. Zapraszam.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.227.31.145
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!