PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jurgiel: Celem rządu rozwój gospodarstw rodzinnych i bezpieczeństwo żywnościowe kraju

Jurgiel: Celem rządu rozwój gospodarstw rodzinnych i bezpieczeństwo żywnościowe kraju - Podczas tego roku wynegocjowaliśmy w ramach wspólnej polityki rolnej prawie 400 mln zł, które zostało przekazane w związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych - mówił minister Jurgiem

Celem rządu jest ochrona i rozwój gospodarstw rodzinnych i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju - wskazał w wystąpieniu poświęconym podsumowaniu pracy resortu rolnictwa i rozwoju wsi jego szef Krzysztof Jurgiel.Jurgiel powiedział, że rolnictwo i wieś były lekceważone przez poprzednią koalicję PO-PSL, co doprowadziło do spadku poziomu życia i destabilizacji na rynkach rolnych. Wskazał, że PiS od kilkunastu lat ma program rozwoju polskiej wsi, który jest aktualizowany w zależności od warunków. Poinformował, że resort rolnictwa realizuje program przyjęty na całą kadencję tego rządu, a jego celem głównym jest "ochrona i rozwój gospodarstw rodzinnych, a także zabezpieczenie bezpieczeństwa żywnościowego kraju".

Wyjaśnił, że cele te są zapisane w kilku obszarach dotyczących m.in.: ziemi, wspólnej polityki rolnej, rozwoju obszarów wiejskich, polityki społecznej, edukacji i doradztwa rolniczego.

Jurgiel przypomniał, że rząd w grudniu ubiegłego roku przyjął ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi. - Zablokowaliśmy to, ten handel, kupowanie na słupy przez podstawione osoby (...). Zahamowaliśmy proces przepływu ziemi do obcego kapitału (...). Następny rok to jest sprawa restrukturyzacji gruntów rolnych na obszarach wiejskich. Połączone to jest oczywiście z planowaniem przestrzennym, z kodeksem budowalnym - powiedział.

Wyjaśnił, że w polityce międzynarodowej udostępniono 27 rynków, podpisano porozumienia z Niemcami i Francją oraz krajami Grupy Wyszehradzkiej w sprawie stanowiska w zakresie trudnej sytuacji na rynkach rolnych.

- Podczas tego roku wynegocjowaliśmy w ramach wspólnej polityki rolnej prawie 400 mln zł, które zostało przekazane w związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych - mówił. Dodał, że w tym zakresie mamy jeszcze do wydania 23 mln euro.

- Rząd PiS uznał, że rolnictwo, rozwój wsi jest to strategiczne zadanie państwa - podkreślił szef ministerstwa rolnictwa. Dodał, że cały rząd chce pracować nad tym, aby poziom życia na obszarach wiejskich został wyrównany z poziomem życia w miastach. Wskazał, że do Planu Odpowiedzialnego Rozwoju został wpisany w jednym z filarów "pakt dla obszarów wiejskich", który do połowy przyszłego roku powinien zostać pokazany opinii publicznej.

Podkreślił ponadto, że najważniejszą sprawą z punktu widzenia rolnictwa jest sprawa rynków rolnych. Prawie 200 mln zł zostało przeznaczone na programy wzmacniające rynek mleka, na rynku wieprzowiny uruchomiono dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt, a w przyszłym roku mają zostać uruchomione ubezpieczenia pakietowe.

Zwrócił uwagę na pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym. - Tylko w Polsce ta pozycja jest bardzo słaba (...). Przygotowaliśmy ustawy, które wzmocnią pozycję rolnika i producenta rolnego i od 1 stycznia sytuacja naprawdę - jeśli chodzi o ten zakres - się zmieni - zapewnił.

Zapowiedział też, że od 1 stycznia przyszłego roku ma zostać powołane Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. - Myślę, że ten dyktat - często - firm ubezpieczeniowych zostanie przełamany - ocenił. Wskazał też na ustawę o sprzedaży detalicznej produktów rolnych, która umożliwi kilkukrotne zwiększenie sprzedaży bezpośrednio przez rolników.

Mówiąc o polityce społecznej Jurgiel zapewnił, że resort rolnictwa nie ma w planach likwidacji KRUS-u. - Nigdy tego w naszym programie nie było. Myślę, że ten rząd nie będzie nawet na ten temat rozmawiał - oświadczył. Dodał, że obecny rząd wprowadził natomiast minimalne emerytury i renty dla rolników w wysokości 1000 zł.

Poinformował ponadto, że resort rolnictwa jest reformowany. Z funkcjonujących instytucji i agencji utworzone zostaną dwa piony - będzie to jedna agencja płatnicza i jedna rozwojowa.

Jurgiel mówił, że w ostatnim roku rząd walczył z afrykańskim pomorem świń. - Podjęliśmy działania, przyjęliśmy szereg rozwiązań, rząd przeznaczy odpowiednie środki, które mamy, na skuteczne zwalczanie tego wirusa. Wierzę, że ten problem zostanie rozwiązany - podsumował. Zaznaczył, że rok to w rolnictwie bardzo krótki okres, jednak, jak podkreślił, PiS spełnia obietnice i będzie realizował swój program.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • rolnik 2016-11-16 09:39:16
  Te opoznienia prow to wsparcie malych gospodarstw rodzinnych Panie Ministrze ? Obluda w tej wypowiedzi I nic wiecej
 • Piernik Czytelnik 2016-11-16 09:00:28
  Ja w dwóch sprawach: od dłuższego czasu obserwuję wpisy osoby o nicku baca56 i muszę powiedzieć, że mam do merytorycznej strony tych wypowiedzi duży szacunek. Dużo się z nich dowiaduję. Druga sprawa : zdjęcie, które portal farmer zamieścił do ilustracji tekstu pochodzi z tamtej kolacji, kiedy Jurgiel, był posłem opozycji: W ławach rządowych siedzą wiceminister Plocke i znany skądinąd dyrektor ds. rozwoju wiejskich Waldemar Guba...
 • baca56 2016-11-15 20:41:15
  @mały rolnik, @Stan
  Macie trochę racji, że rolnicy oczywiście konkurują między sobą.
  Ale odnoszę wrażenie, ze @ad64 miał inną konkurencyjność na myśli.
  Teoretycznie cała UE to wspólny obszar celny, czyli konkurujemy z rolnikami z Niemiec, Francji, Danii Holandii itd.
  Tu warunki konkurencji nie są niestety równe, i w dużym stopniu dlatego przegrywamy. Po pierwsze dopłaty do rolnictwa w naszym kraju są wyraźnie niższe (nawet kilkadziesiąt procent) niż u konkurencji ze starej UE. Po drugie - w "bieżącej siedmiolatce" 2014-2020 unijne regulacje dopuszczają spory zakres pomocy krajowej, której to możliwości nasz kraj w dużym stopniu nie wykorzystuje, a rządy naszych konkurentów i owszem.
  Po trzecie - unijne wsparcie dla rolnictwa jest w Polsce bardzo źle wykorzystywane, wiele środków idzie na przewał, na biurwy, na kupowanie głosów.
  Po czwarte - porównajcie koszt kredytu w Niemczech i w Polsce (a to przecież istotny składnik kosztów). Po piąte handel i przetwórstwo w Polsce jest w dużej mierze własnością właśnie naszych konkurentów, więc np. upłynniają duńską wieprzowinę zamiast naszej (kapitał oczywiście ma narodowość).
  Można jeszcze długo ciągnąć tą listę.
  Na to wpływu nie mają rolnicy, choćby się najlepiej zorganizowali - walka z tymi nierównościami to jest zadanie dla rządu. A kolejne rządy ten obowiązek odpuszczają, obecny też.
 • rolnikII 2016-11-15 20:17:39
  @Stan
  jestem za kontraktacją, ale co to zmieni dla zwykłego chłopa? W jakim świecie żyjesz, w innym temacie już dali przykłady jak kontraktują np. zboże i jak za nie płacą. Mleko tak samo, umowy są, ale cena już nie, bo cena wynika z parametrów, które są zmienne. Ja myślę, że całym rynkiem surowcowym w rolnictwie rządzi kilka osób w Europie , Świecie. Jest to rynek, na którym bardzo dobrze się zarabia, wiedzą o tym tylko nieliczni. I co z tego, że wiem? Wielkie nic. Nie mam nic do gadania w tym temacie, od tego są prezesi i inni. Rolnikom tylko władza może pomóc wprowadzając odpowiednie ustawy i przepisy. Ma pełne prawo i zgodę suwerena. Zobaczymy co zrobi.
 • mały rolnik 2016-11-15 19:23:17
  No fakt, mleczarze latali po mleczarniach i wpierniczali się ze swoim mlekiem po niższej cenie , a dotychczasowi dostawcy stali pokornie bo pan prezes mówił ; na wasze miejsce czeka dwóch następnych.. A czemu rząd nie wprowadzi kontraktacji bo jak na buraki można to chyba Unia dozwala , nie ?
 • Stan. 2016-11-15 19:17:38
  Porozmawiajmy o konkurencyjności (w nawiązaniu do wpisu ad 64); kto z kim konkuruje ? Pytanie proste , a odpowiedź ? Konkurują ci , którzy produkują i chcą sprzedać towar tego samego rodzaju , czyli konkurują - między sobą , aż do utraty majątku - poprzez obniżanie ceny (bo produkują za dużo, ceny są tylko w okresach nieurodzaju lub ustawowego ograniczenia tak jak np. buraków cukrowych) . W tym miejscu - czytelnicy - zaczynają używać słów zaczynających się na Q...i powiadają : a co my dostawcy mamy do powiedzenia , możemy produkować albo zamknąć produkcję. To w takim razie , kto z kim konkuruje , jeśli nie producenci ? To może konkurują między sobą odbiorcy produkcji rolnej , czyli zakłady ubojowe , mleczarnie , zakłady zbożowe , mieszalnie pasz , eksporterzy ? Tu już jest zgoda . A zakłady dlaczego konkurują (?) ponieważ także produkują za dużo , więc konkurują ceną sprzedaży . Czy na pewno ? Przecież wykazują coraz większe zyski , wystarczy przejrzeć sprawozdania spółek, które muszą publikować takie sprawozdania .
  No i teraz uwaga, pytanie : czy ktoś z działaczy i członków rad nadzorczych w spółdzielniach mleczarskich wykazywał tę hipokryzję wykazywaną przez odbiorców naszych produktów ? Nie ? A dlaczego ? Próbuję wszcząć dyskusję na temat kontraktacji (obowiązkowej) i niestety ale nikt z szanownych kolegów nie podejmuje tematu.
 • ad64 2016-11-15 17:55:42
  Konkurencyjność Polskiego rolnictwa to sprawa kluczowa jeśli jej nie będzie to nie pomoże nic.Pytanie co Rzad robi w tej sprawie ?
 • obserwator 2016-11-15 17:40:13
  300 sztuk świń do utylizacji ,,to się nazywa bezpieczeństwo żywnościowe kraju ,,,hańba ...
 • rolnikII 2016-11-15 15:38:53
  Ten rok w rolnictwie jest bardzo ciężki, głównie dla tych gospodarstw, które mają kredyty; są położone w strefie ASF, mleczarze, sadownicy i inni. Rząd i Ministerstwo Rolnictwa mają od roku władzę absolutną, mogą zrobić każdą ustawę (przynajmniej teoretycznie). Ale czy zechcą? Czas pokaże.
 • ryba 2016-11-15 15:21:19
  JurgieL przestan pito€Lic nie nadajecie sie do rzadzenia
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.225.17.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!