Jak się ma afera w stadninie koni w Janowie Podlaskim do stanu polskiego rolnictwa? Czy takie porównanie przytaczane przez niektórych komentatorów i polityków jest w ogóle uprawnione?

Eugeniusz Kłopotek: - To, że poleciały głowy za aferę podczas aukcji koni w Janowie Podlaskim, również przedstawicieli władz honorowych reprezentujących stadninę, uważam za dobre.

Okazało się, że czarne chmury, które w pewnym momencie zawisły nad Janowem, wcale nie odeszły. Stadnina straciła na renomie i trudno jej to będzie odrobić, a to będzie powodowało odpływ potencjalnych nabywców naszych fantastycznych koni.

Będzie to strata dla Janowa, rolnictwa i całej gospodarki. Starci dobry wizerunek hodowli polskich arabów, a w ślad za tym wizerunek naszego kraju.

Dopłaty są opóźniane, UE ukarała nas za nadprodukcję mleka. Pan też uważa, że wojna PiS z UE godzi przede wszystkim w rolnictwo?

- Na razie bym tego tak nie interpretował. Wszystko zależy od ludzi. Jako zootechnik wiem i to powiem, że czarne owce znajdą się w każdym stadzie. W tym naszym, to głównie ludzie psują rolnictwo, niszczą jego wizerunek.

Ponoć nigdy rolnikom nie było tak źle, jak teraz?

- To prawda. Widzę to na swoim przykładzie. W ciągu ostatnich czterech lat, gospodarując na tym samym areale ziemi, uprawiając niemal te same rośliny, prowadząc hodowlę gęsi i owiec, przychody w moim zakładzie produkcyjnym spadły o 23 proc.

Udało mi się utrzymywać na powierzchni, mieć zawsze zysk tylko dzięki temu, że obniżyłem koszty funkcjonowania zakładu o 17 proc. Od razu dodaję, że nie kosztem ludzi, nie było u mnie żadnych zwolnień grupowych, ewentualnie naturalne odejścia bez przyjmowania nowych pracowników.

Wiem więc doskonale, że realnie przychody w rolnictwie spadają.

Plan Morawieckiego może zmienić sytuację w rolnictwie na lepszą?

- A czy ktoś zna plan Morawieckiego? To jest zasadnicze pytanie. Opowiadać można wiele. Prawdę pokaże dopiero praktyczna realizacja tych założeń.

Ministrowi zarzuca się zaniedbania organizacyjne i brak dostatecznego nadzoru nad weterynarią, co doprowadziło do rozprzestrzenienia się w Polsce afrykańskiego pomoru świń. Pan też tak uważa?