Komisja Europejska taką decyzję wydała w środę. O przesunięcie niewykorzystanych środków z PROW 2007-2013 w kwocie ok. 70 mln euro wnioskował w czerwcu minister Marek Sawicki.

"Akceptacja wniosku umożliwia uruchomienie, przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, procesu wydawania decyzji o przyznaniu pomocy w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" PROW 2007-2013 i dokonywania wypłat na rzecz kolejnych wnioskodawców (ok. 2900 osób), którzy spełniają kryteria przyznania pomocy, a ich wnioski oczekują nadal na realizację" - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

Młodzi rolnicy czyli osoby przed 40-tką, które rozpoczynały działalność rolniczą mogły starać się o pomoc finansową na rozkręcenie gospodarstwa rolnego w wysokości 100 tys. zł. Pieniądze te na ogół były przeznaczane na inwestycje m.in. zakup maszyn rolniczych. Chętnych na premię było bardzo wielu, więcej niż wynosiła pula środków przeznaczona na to działanie.

W sumie w ramach PROW 2007-2013 obyło się pięć naborów wniosków. Łącznie o premie ubiegało się ponad 56,2 tys. rolników. Do ubiegłego tygodnia ARiMR wypłaciła premie ok. 32350 osobom, a w sumie do "młodych rolników" trafiło 2,5 mld zł.

Ostatni nabór wniosków o przyznanie pomocy dla młodych rolników odbył się w maju-czerwcu ub.r. Wnioski złożyło 23 444 rolników. Limit finansowy pozwolił na przyznanie pomocy 11 363 beneficjentom. Dzięki decyzji KE premie dostanie kolejnych 2900 osób z listy. Lista jest opublikowana na stronie www.arimr.gov.pl znajduje się na niej prawie 21 tys. osób.

Celem działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" jest zachęcanie do przejmowania gospodarstw rolnych przez osoby młode (do 40 lat) o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych. W ten sposób poprawia się efektywność gospodarowania i zwiększa konkurencyjność.

Od 20 sierpnia br. rozpocznie się kolejny nabór wniosków dla młodych rolników, ale już z nowego PROW na lata 2014-2020. Na pomoc będzie mogło liczyć ok. 30 tys. rolników.

Podobał się artykuł? Podziel się!