PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Komisja rolnictwa za ujednoliceniem zasad zatrudnienia w agencjach i inspekcjach rolnych

Komisja rolnictwa za ujednoliceniem zasad zatrudnienia w agencjach i inspekcjach rolnych Wiceminister Rafał Romanowski powiedział, że resort zgodnie z regulaminem pracy rady ministrów przygotował projekt stanowiska, który jeszcze we wtorek zostanie przesłany do konsultacji międzyresortowych. Fot. pixabay

Ujednolicenie zasad zatrudnienia w agencjach i inspekcjach rolnych oraz unieważnienie trwających konkursów w tych instytucjach przewidują poprawki zgłoszone we wtorek przez posłów PiS do projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.Projekt noweli złożyli posłowie PiS. Zmiany proponowane w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników zakładają przede wszystkim jednak, że szefowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencji Rynku Rolnego (ARR), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcji Weterynaryjnej (IW) będą powoływani i odwoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa, a nie jak dotychczas w drodze konkursu. Wiceprezesów zgodnie z projektem wyznaczał będzie szef resortu rolnictwa.

Posłowie partii rządzącej postulowali również poprawki, mówiące o wejściu nowelizacji w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw oraz uznaniu wyroków sądów administracyjnych, zgodnie z którym powołanie na stanowisko jest równoznaczne z zatrudnieniem na umowę o pracę.

Jak wyjaśniał przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus (PiS), posłowie zaproponowali trzy rodzaje poprawek. - Pierwsza sprawa, to chcieliśmy ujednolicić, żeby we wszystkich agencjach, we wszystkich inspekcjach rolnych były te same zasady zatrudniania. Żeby nie było tak, że w ARiMR są inne, niż ARR - mówił.

- Drugi rodzaj poprawek, to wykonanie wyroku sądu administracyjnego, mówiącego, że powołanie na stanowisko jest równoznaczne z zatrudnieniem na umowę o pracę - kontynuował.

- Trzecia sprawa to jest wejście ustawy w życie. Proponujemy w tej naszej poprawce, że wchodzi w życie z dniem ogłoszenia - powiedział poseł Telus. - I czwarta sprawa to jest zatrzymanie w tej chwili tych wszystkich konkursów, które są ogłoszone, żeby nie było po pierwszym stycznia jakiegoś bałaganu, że część rozpoczętych konkursów trwa. Chcemy, żeby tą ustawą te konkursy, które są na dziś rozpoczęte, unieważnić - podkreślił.

Strona rządowa zapewniła, że "kierunkowo jest to ustawa zbieżna z poglądem na tę ustawę kierownictwa resortu rolnictwa". Wiceminister Rafał Romanowski powiedział, że resort zgodnie z regulaminem pracy rady ministrów przygotował projekt stanowiska, który jeszcze we wtorek zostanie przesłany do konsultacji międzyresortowych.

Poseł Artur Dunin (PO) pytał, dlaczego PiS chce wprowadzić w życie ustawę z dniem ogłoszenia. - Tak bardzo się spieszycie, żeby posadzić swoje miejsca na tych stołkach? Chyba tylko o to chodzi - powiedział.

- Ta ustawa to nie jest kwestia stołków. My, jako Prawo i Sprawiedliwość, mamy przygotowany program, bardzo ważny, wręcz reformujący agencje i inspekcje, aby lepiej służyły rolnikom - odpowiedział mu przewodniczący Telus.

Wyjaśniał, że ustawa przygotowuje inspekcje do planowanego przez rząd połączenia w jedną służbę. - Nie możemy przygotowywać reformy korzystając z osób, które w tych agencjach nie są przekonane do tych reform - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • kitamicha 2015-12-29 17:29:11
  Maciar i ziobro was wszystkich docenią !!! ...napisane jest -nie znacie dnia ani godziny-
 • tata 2015-12-23 00:40:24
  Dlaczego PiS nie obsadza stanowiskami tych z PO i PSL-u , którzy się do Sejmu nie dostali. Nic nie rozumiem np. taki giertych najlepszy na ministra od podskoków. albo taki Misiek najlepszy na ministra przemysłu alkoholowego
 • kissmy... 2015-12-22 19:51:01
  konkurs czy partyjny klucz na jedno wychodzi, jeśli rząd chce zmian (oczekiwanych przez społeczeństwo) niech wybierze najlepszych kandydatów spośród członków partii !!! a nie najbardziej zasłużonych w bliżej nieokreślonym obszarze
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!