PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Komorowski: musimy zabezpieczyć polską ziemię przed spekulacją

Komorowski: musimy zabezpieczyć polską ziemię przed spekulacją fot. Farmer

Autor: pap

Dodano: 18-05-2015 09:52

Tagi:

Do maja 2016 roku musimy zabezpieczyć polską ziemię przed spekulacją - przekonywał w sobotę prezydent Bronisław Komorowski na pikniku "Poznaj Dobrą Żywność". Zadeklarował wsparcie dla rozwiązań ustawowych, które dają szansę na ograniczenie tego ryzyka.Prezydent Komorowski wraz z małżonką odwiedził piknik organizowany w kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

"Mamy wszyscy świadomość, że w maju 2016 roku przestaną obowiązywać zasady ograniczające obrót polską ziemią i możliwość nabywania tej ziemi w różnych celach, także przez obcokrajowców" - zwrócił uwagę Komorowski.

"Musimy do tego czasu, tak jak robili to inni w UE, zabezpieczyć polską wieś, polską ziemię przed spekulacją i niebezpiecznymi formami nabywania jej w różnych, niekoniecznie zgodnych z polskimi potrzebami i interesami celach" - przekonywał prezydent. Zadeklarował wsparcie dla rozwiązań ustawowych, które "dają szansę na ograniczenie ryzyka".

"Oczekuję, że odpowiednia ustawa przyjdzie do podpisu prezydenta. Mamy czas, ale trzeba to zrobić jak najszybciej, by rozwiać wątpliwości na wsi polskiej co do intencji państwa polskiego. Państwo polskie, wzorem innych krajów UE (...), musi ten problem rozwiązać z korzyścią dla polskiego rolnika poprzez minimalizację zagrożenia, jakim jest nabywanie ziemi polskiej przez obcokrajowców w nieznanych celach" - mówił Komorowski.

Projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego autorstwa PSL, nad którym trwają prace w podkomisji w Sejmie, ma chronić polską ziemię przed wykupem jej przez cudzoziemców. Zawiera takie rozwiązania jak zakaz zakupu państwowej ziemi powyżej 300 hektarów, konieczność udokumentowania źródeł pochodzenia środków na zakup ziemi, doprecyzowanie przetargu ograniczonego, konieczność osobistego prowadzenia gospodarstwa, zakaz sprzedaży zakupionej ziemi przez kilka lat. Procedowany projekt ma zastąpić ustawę z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. W ostatnich dniach o przyspieszenie prac nad ustawą apelował do PO szef koalicyjnego PSL Janusz Piechociński.

Komorowski przypomniał, że "z największą satysfakcją" podpisał ostatnio ustawę o sprzedaży bezpośredniej. W ocenie Komorowskiego, "to jest kolejny krok do wydobycia tego co jest cenne na polskiej wsi". "Polski rolnik sprzedaje swoje produkty, polski producent sprzedaje swoje produkty rolne w wielu krajach europejskich i my stanowimy skuteczną oraz groźną konkurencję" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że to zasługa producentów, przetwórców oraz tych, którzy skutecznie reklamują polskie produkty na świecie. "Jeżdżąc po świecie spotykałem się z prostym skojarzeniem: polska to ten kraj, który produkuje świetną żywność, jedliśmy coś smacznego i okazało się, że to z Polski. To jest marka Polski, tworzenie dobrej opinii o naszym kraju, opinii o Polsce jako kraju nowoczesnym, szanującym jednocześnie naszą tradycję" - podkreślił Komorowski.

Na początku maja prezydent podpisał nowelę ustawy o podatku PIT, która dotyczy tzw. sprzedaży bezpośredniej, czyli możliwości sprzedawania przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców. Uchwalona przez Sejm w kwietniu nowela daje im możliwość sprzedaży takich produktów bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Dotychczas rolnicy nie mogli legalnie sprzedawać przetworzonej żywności, np. serów, kiełbas czy dżemów.

Komorowski zwiedził targi i rozmawiał z wystawcami m.in. w towarzystwie wicepremiera, szefa PSL Janusza Piechocińskiego oraz ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • barteek 2015-05-19 12:21:29
  Teraz mu się k**wa o ziemi przypomniało?
  Strach o stołek mu w oczy zagląda jak 1szą turę przegrał.
 • inż. rolnik z woj. podlaskiego 2015-05-19 08:51:41
  Zgadzam się z poniżej zamieszczonymi komentarzami.
  To co mówi i robi teraz w mediach prorzadowych Komoruski to jest bełkot, który już chyba nie posłuży jemu samemu w obecnych wyborach....... Naród został doprowadzony do ,,ściany" i jeżeli nie postąpi rozsądnie w niedzielnych wyborach to będzie dokładnie odwrotnie z tym o czym mówi Bronek.....
  W niedzielę w Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki), może Duch Święty sprawi, że odezwie się sumienie w narodzie polskim i w większej liczbie pójdzie na wybory i zagłosuje na dr Andrzeja Dudę, który jest gwarantem początku zmian w POLSCE.

  Aby tak się stało bądźmy czujni i w rozmowie z ludźmi starajmy się jak najwięcej ludzi przekonać, że naprawdę warto dać szansę do pozytywnych zmian w Polsce.

  Oglądając debaty stwierdzam, że Komoruski nie przebiera w słowach i bezczelnie atakuje stosują kłamliwe metody zresztą jak całe jego popierające PO i PSL.

  W zasadzie je nie walczę o zmianę na szczytach władzy dla siebie, ale dla dzieci i wnuków.... chociaż będzie mi na pewno inaczej i przyjemnie, jeżeli zmiany pójdą dalej i rządzący będą służyć narodowi, no bo jak na razie służbę pełnią z myślą o sobie....i rozkradają naszą Ojczyznę... POLSKĘ.

  Moim zdaniem powinna być jedna izba Parlament w liczbie posłów pracujących dla kraju ok 250. i wszystkie urzędy należy odbiurokratyzować, na wszystkich szczeblach władzy.... W województwach też nikomu nie służy dwu władza... Albo Urząd wojewódzki, albo Urząd Marszałkowski...

  Ja swoje propozycje prześlę Prezydentowi Polski, jak tylko zostanie wybrany....

  Tak jak się mówi w Radio Maryja; Zmiany należy zacząć od siebie i zrobić to jak należy, żeby nie było tak na szczeblach władzy jak jest dotychczas.....

 • eric 2015-05-18 18:34:37
  Moze czasem by cos farmer.pl wspomnial o kontrkandydacie bo to ewidentna kielbasa Bronka wiec dla rownowagi by wypadalo. Zreszta P0 i Bronek mieli calkowita wladze i mogli zrobic wszystko a teraz puste slowa znow.
 • Andrzej 2015-05-18 14:00:24
  Jak śmierć koło (...) to dopiero do pokuty?
 • rolnik 2015-05-18 13:37:06
  Niech zarządzi referendum, bo widzi jak się kita pali... szkoda gadać nawet o tej jego prezydenturze.
 • Aran 2015-05-18 12:33:10
  Teraz kiedy areal zostal wyprzedany w duzej mierze a tylko strach przed przegrana zmusza do desperackich dzialan . . .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!