PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Komorowski: Polska wieś jeszcze bardziej skorzysta ze wsparcia UE

Komorowski: Polska wieś jeszcze bardziej skorzysta ze wsparcia UE Bronisław Komorowski, prezydent RP, fot. PTWP

Polska wieś jeszcze bardziej skorzysta ze wsparcia Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 - mówił prezydent Bronisław Komorowski. Wraz z małżonką odwiedził on rolniczą rodzinę w Miętkowie (Małopolskie).Wynegocjowane przed laty warunki funkcjonowania polskiej wsi i polskich rolników w ramach integrującej się Europy udało się ostatnio poprawić, gdyż w perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020 polscy rolnicy skorzystają z większej kwoty o 11 proc. wspierającej polskie rolnictwo - mówił dziennikarzom Komorowski po spotkaniu z rodziną Migasów i Sarnów.

Jak przekonywał prezydent, w UE można sporo "załatwić" dla polskiej wsi, jeżeli "się stara, jeżeli ma się dobre relacje w Unii Europejskiej, jeżeli potrafi się wykorzystywać mechanizmy, nie tylko finansowe UE".

Komorowski zaznaczył, że w działaniach dotyczących polskiej wsi potrzebna jest "jednoznaczność zachowań i jednoznaczność poglądów". Swojemu kontrkandydatowi Andrzejowi Dudzie zarzucił, że "co innego w tej sprawie mówił wtedy, kiedy kandydował do Parlamentu Europejskiego i co innego mówi dzisiaj".

- Na wsi polskiej jest wiele obaw, że nie wszystkie deklaracje polityków w tej kwestii są szczere i są oparte o rzeczywiste poglądy i rzeczywistą wolę działania - ocenił prezydent.

Komorowski wraz z małżonką gościli u wielopokoleniowej rodziny państwa Migasów i Sarnów w Mętkowie w powiecie chrzanowskim w woj. małopolskim. Rodzina gospodaruje na typowym dla Małopolski niewielkim gospodarstwie o powierzchni 2,5 hektara. Uprawiają zboża, ziemniaki, hodują krowę i drób z przeznaczeniem przede wszystkim na własne potrzeby. Jak mówią, ziemia jest ciężka do uprawy, piaszczysta.

Prezydent ocenił, że Polska południowa jest rejonem kraju, gdzie "zawsze był głód ziemi". Warto więc zauważyć głęboką zmianę, jaką przeżywa polska wieś, ci ludzie gospodarzący na niewielkich płachetkach ziemi starają się radzić sobie i radzą nie najgorzej - mówił po spotkaniu z rodziną z Małopolski.

W ocenie prezydenta widać "ogromny potencjał energii i kreatywności na wsi polskiej". - Tym niemniej jest sprawą ważną, żeby ci ludzie, nawet gospodarzący na niewielkiej powierzchni, mieli gwarancję i pewność co do tego, że system wsparcia z Unii Europejskiej w postaci dopłat bezpośrednich nie będzie kwestionowany - zaznaczył.

Jak powiedziała najstarsza w domu Kazimiera Migas, w gospodarstwie mieszka sześć osób: oprócz seniorów także ich córka z zięciem i dwójką dzieci. Prezydencką parę ugościli domowym obiadem: bitkami z ziemniakami i podsmażaną kapustą, do tego był kompot z własnych owoców oraz chleb i ciasto domowego wypieku. - Nie wiem, dlaczego prezydent akurat wybrał gościnę u nas, ale może zdecydowało o tym to, że wszyscy na niego głosowaliśmy - oceniła.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

 • rolno 2015-05-21 06:27:51
  PANIE PREZYDENCIE JA TAK SKORZYSTAŁEM ŻE ZA MIEŚĄC KWIECIEŃ MAM FAKTURE ,ZAPŁACONO ZA 1 LTIR MLEKA 0,80 GROSZY ROBERT .GROM.BORZĘCIN .POWIAT BRZESKO .MAŁOPOLSKA .ZAKŁADÓW PRACY NIE MA ,PRACY W NASZYM REJONIE NIE MA ŻYJEMY TYLKO Z GOSPODARSTWA ROLNEGO DWOJE DZIECI WYCHOWUJEMY DLACZEGO NIE MA WSPARCIA DLA MAŁYCH GOSPODARSTW ?
 • maxi 2015-05-20 12:54:33
  można sprawdzić i porównać ANR wycenę daje do publicznej wiadomości; sprawa poruszana publicznie na forum wrzesińskim, na spotkaniu z ministrem Sawickim w Środzie Wlkp. no i izby próbują z tym walczyć , ale mało mają do powiedzenia
 • ummmmm 2015-05-20 10:42:23
  Nobla z ekonomii dać... Kto w to uwierzy? 1 kwietnia?
 • z.. 2015-05-20 06:52:16
  Maxi
  Nagłośnij przez prasę ...
 • maxi 2015-05-20 01:12:42
  w powiecie wrzesińskim 10 tys/ha jedna działka 500ha 2-3 klasa izby chciały zablokować sprzedaż ANR ale decyzje z Warszawy były inne. Dla reszty rolników cena za 4-5 klasę po 50 tys/ha kawałki wielkości około 10 ha więc wybrani mają inne ceny i inne zasady
 • twój psychiatra 2015-05-19 15:24:27
  miastowy, teraz żółta. Nie bój się wszystkiego, nacjonalizm to co innego niż patriotyzm. Lewica to nie prawica. Lasy chcą sprzedawać, a ziemię już sprzedają. Dla nas za dużo - dla nich za bezcen. Żółta, nie zielona z kończynką. Uważaj co łykasz i jak się podpisujesz.
 • rolnik 2015-05-19 14:59:09
  Co ty rolnik pieprzysz?!!! Jakie lasy sprzedają? gdzie? jaką ziemię za ćwierć wartości? Idż na przetarg to zobaczysz te ćwierć wartości !!! Pieprzycie wszyscy jak potłuczeni !! A na prezydenta chcecie lewicowego nacjonalistę wybrać ,który doprowadzi nas do wojny?Czy Wy nie myślicie?
 • jaaa 2015-05-19 14:15:17
  Damy radę ;) przegonimy Komorowskiego :)
 • smoku 2015-05-19 13:42:16
  O tak 2,5 hektarowiec to rzeczywiście wykorzystuje te mechanizmy wsparcia unijnego jak czort - przez takich to niedługo ta cała unia padnie na pysk bo tacy tylko siedzą i wykorzystują a z koli w agroszicie pokazali biedaka, który chce fermę smrodu świńskiego rozbudować w centrum wsi i nie dociera czemu wredne sąsiady protestują jak on chce brać unijną kaskę i inwestować choć świnie tanie
 • anonymous 2015-05-19 13:02:42
  Łże jak zawsze od 5 lat. W niedziele wyborcy wystawią mu czerwoną kartkę :)
  http://zapytaj.onet.pl/Category/014,006/2,5120164,Co_sadzicie_o_tym_PRZEKRECIE_pana_B_Komorowskiego.html
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.158.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!