Krowa o imieniu Jane rasy Angus dożyła całkiem sędziwego wieku. W czwartek rano jej właściciel znalazł ją leżącą przy wejściu do obory, na jego widok zebrała siły i resztką z nich chciała się podnieść. Wtedy prawdopodobnie jej serce nie wytrzymało. Miała 33 lata. Jej historię zna prawdopodobnie cała rolnicza część społeczeństwa Irlandii. Do farmy Finbarr trafiła w 1984 roku. Zakupił ją jeszcze ojciec obecnego gospodarza. Jako, że jak wspomina syn, był to bardzo spontaniczny człowiek, zakupu dokonał w przypływie chwili, na którą nie był do końca przygotowany. Na targowisko przyjechał samochodem, stąd zwierzę drogę do gospodarstwa pokonało na tyle samochodu typu hatch-back. Jak wspomina jej właściciel, do końca cieszyła się z dobrego zdrowia, ostatnie ciele wydała w lutym 2013 roku. 

Irlandia słynie z długowiecznych krów. Najstarsza na świecie pochodziła właśnie z tego kraju i bez cienia przesady można było o niej powiedzieć, że była celebrytką. Nazywana była Dużą Bertą. Urodziła się 17 marca 1945 roku.  Kupił ją na targu rolnik Jerome O’Leary, który traktował ją niemal jak członka rodziny. Zyskała dużą popularność, bo przedsiębiorczy rolnik wykorzystał ją w przeróżnych akcjach charytatywnych. Ludzie robili sobie z nią zdjęcia i wrzucali pieniądze do puszek. W sumie udało się uzbierać 75 tysięcy dolarów, które przeznaczono na badania nad rakiem i na inne cele charytatywne. Zmarła w Sylwestra 1993 roku w hrabstwie Kerry. Dużej Bercie zabrakło zaledwie 3 miesięcy, aby udowodnić ludziom, że bydło może dożyć pół wieku. Krowa trafiła dwukrotnie do księgi rekordów Guinessa. Nie tylko jako najstarsza krowa na świecie, ale także jako najpłodniejsza z nich. Urodziła bowiem 39 zdrowych cieląt.

Jakim rekordem długowieczności mogą popisać się krowy w polskich gospodarstwach?

Prawdopodobnie najstarszą, ale na 100 procent najpopularniejszą krową jest Bukietka, która brała udział w serialu „Boża podszewka”. Na planie zdjęciowym spędziła 35 dni. Krowa dała się prowadzić na sznurku przy rowerze, ręcznie wydoić, a widok mnóstwa ludzi, kamer i filmowego oświetlenia nie onieśmielał jej. Szybko stała się pupilem aktorów, nie grymasiła, mimo, że na planie zdjęciowym była w ciąży. Dziś ma prawdopodobnie 22 lata. Niestety, próbowaliśmy skontaktować się z jej właścicielem, póki co bezskutecznie.

Na koniec warto wspomnieć o kolejnej krowie celebrytce z Norwegii.  Przez swojego właściciela nazwana została... Krzywe Rogi. Sympatię ludzi zaskarbiła sobie nietypowym jak na krowy zachowaniem, trochę przypominającym psa. Widząc zbliżających się do gospodarstwa przybyszy za każdym razem głośnym muczeniem dawała o tym znać gospodarzowi. Swoim krzywym rogiem sama pod wieczór otwierała sobie oborę. Dożyła 21 lat. Być może żyłaby dłużej gdyby nie jej 80 letni właściciel, który widząc, że ma ona coraz większe problemy z chodzeniem, przekazał ją do ubojni.

Podobał się artykuł? Podziel się!