20 października br. odbyła się uroczysta gala podsumowująca drugą edycję konkursu Lew Kutnowski, organizowanego przez Zarząd Powiatu. W konkursie tym wyróżniono rolników oraz firmy o profilu rolniczym z terenu powiatu kutnowskiego, prezentujących wysoki poziom produkcji, stosujących nowoczesne technologie, odznaczających się dobrą i sprawną organizacją oraz racjonalnym wyposażeniem gospodarstw i firm, a także tych, którzy odnoszą wysokie efekty ekonomiczne, i troszczą się o środowisko naturalne.

-Ideą konkursu jest uhonorowanie tych wszystkich osób, które dzięki swojej ciężkiej pracy, pomysłowości oraz wytrwałości w dążeniu do celu rozwijają gospodarstwa i firmy, kreując przy tym wizerunek wsi i rolnictwa w powiecie kutnowskim - wyjaśniała Justyna Jasińska, dyrektor Wydziału Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska, członek kapituły konkursowej i pomysłodawczyni konkursu, która wraz z Jackiem Saramonowiczem, dyrektorem Wydziału Zarządu, Rozwoju i Promocji Powiatu prowadziła galę.

Werdyktem kapituły w kategorii ROLNIK nagrodę główną i statuetkę Lew Kutnowski otrzymali państwo Karolina i Cezary Kowalscy z gminy Żychlin.

W krótkiej rozmowie z redakcją, laureaci opowiedzieli nam o swoim gospodarstwie:

Cezary i Karolina Kowalscy prowadzą gospodarstwo o profilu zwierzęcym – hodowla bydła mlecznego i opasowego. W ich gospodarstwie średnia roczna wydajność od jednej krowy dochodzi do 10 tys. litrów mleka. Krowy dojone są 2 razy dziennie. Mleko od 3 lat trafia do OSM Sierpc.

-Prowadzimy wspólnie gospodarstwo od 2004 roku. Zaczynaliśmy od 30 krów dojnych. Dziś średnio doimy 300 mlecznic, a łącznie mamy około 650 sztuk bydła (młodzież, opasy) – zgodnie opowiadali Karolina i Cezary Kowalscy na zadane pytania.

- Na początku mieliśmy 20 ha, stopniowo dokupywaliśmy ziemie. Obecnie mamy niecałe 190 ha użytków rolnych własnych, a z dzierżawami obrabiamy około 260 ha. W produkcji roślinnej dominują: kukurydza, zboża, trawy na gruntach ornych, lucerna. TUZ-ów mamy stosunkowo mało gdyż 45 ha – kontynuowali.