Międzynarodowe Forum Rolnicze, zorganizowane pod hasłem "Od Expo Mediolan 2015 w przyszłość: rolnictwo dla wyżywienia planety", jest jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznej wystawy EXPO w Mediolanie.

W Forum wezmą udział ministrowie rolnictwa państw - uczestników EXPO 2015, a jego gospodarzem będzie minister polityki rolnej, żywnościowej i leśnej Włoch Maurizio Martina (we współpracy z włoskim MSZ i w porozumieniu z FAO). W obradach udział potwierdzili m.in. ministrowie rolnictwa: Kamerunu, Meksyku, Emiratów Arabskich, Kuby, Gruzji, Irlandii, Somalii, Egiptu, Urugwaju, Iranu, Nowej Zelandii, Mołdawii, Hiszpanii, Tajlandii, Korei Południowej, Republiki Kongo (Brazzaville), Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, Mozambiku, Rumunii, Brazylii.

Podczas Forum dyskusja będzie dotyczyła trzech osi tematycznych, którym poświęcone zostaną poszczególne sesje: "Rolnictwo, żywność i rozwój", "Rolnictwo, żywność i kultura" oraz "Rolnictwo, żywność i bezpieczeństwo żywności".

Jak poinformował resort rolnictwa, minister Sawicki weźmie udział w czwartek w panelu dyskusyjnym, podczas którego będzie mówił o znaczeniu sektora rolnego i żywnościowego dla rozwoju kraju.

Na zakończenie obrad Forum ma przyjąć dokument zwany Kartą Mediolańską, w którym podjęte zostaną zobowiązania wynikające z podstawowego prawa każdego człowieka do żywności, w tym również deklaracja do podejmowania wspólnych działań mających na celu zwalczanie problemu głodu i realizację milenijnych celów rozwoju promowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Na czwartek przewidziane są też: prezentacja i degustacja dwóch polskich produktów ze znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG): jabłek grójeckich i rogala świętomarcińskiego. Są to produkty wpisane do europejskiego systemu produktów regionalnych i tradycyjnych najwyższej jakości.

Światowe wystawy Expo uznawane są za najbardziej prestiżowe wydarzenia promocyjne na świecie, organizowane od 1851 r. EXPO 2015 odbywa się pod hasłem "Wyżywienie planety, energia dla życia".

Od 1 maja do 31 października w Mediolanie prezentuje się niemal 150 państw oraz organizacji, które przedstawiają swoje osiągnięcia związane z przemysłem rolno-spożywczym. Wystawa ma też pełnić rolę edukacyjną w zakresie promowania zdrowego odżywiania, jak i poszukiwania sposobów rozwiązania problemu braku żywności w niektórych regionach świata. Organizatorzy spodziewają się nawet 20 milionów gości.

Podobał się artykuł? Podziel się!