Po raz kolejny już Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży zorganizowała przy wsparciu firmy Monsanto konkurs skierowany do uczniów mazowieckich i lubelskich szkół kształcenia zawodowego.

Celem konkursu jest „umożliwienie młodzieży realizacji własnych pomysłów w zakresie innowacyjnych rozwiązań powiązanych z szeroko pojętym rolnictwem”. Jak mówi Sławomir Piwowarczyk z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, ważna jest przede wszystkim wspólna praca młodzieży.

- Uczniowie mierzą się z realnym problemem i razem szukają sposobu jego rozwiązania - powiedział. - Ważny jest również rozwój kompetencji społecznych, umiejętność zaprezentowania swojego projektu – dodał.

Podkreślał, że sama rywalizacja, jak i wygrana nie jest w tym przypadku najważniejsza. Potwierdziła to również przewodnicząca jury Dorota Jasińska z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli podczas finału w Warszawie:

- Najlepsi są dziś tutaj, czujcie się już w tym momencie zwycięzcami – powiedziała przed rozpoczęciem prezentacji.

Całe przedsięwzięcie ma jednak charakter konkursu, dlatego przewidziana całkowita pula nagród to 32 tys. zł, czyli po 4 tys. zł dla 8 wybranych innowacyjnych projektów z obu województw.

Spośród 9 prototypów innowacyjnych rozwiązań zaprezentowanych 31 maja w Warszawie jury podjęło decyzję o przyznaniu równorzędnych nagród  grupom, które przygotowały następujące projekty:

- System regulacji wód gruntowych z wykorzystaniem energii odnawialnej projekt uczniów z Zespołu Szkół w Siennicy; 

- Praktyczne wykorzystanie metanu pochodzącego z budynków inwentarskich projekt uczniów z Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych; 

- Automatyczny programowany system suszenia ziół z zarządzaniem mobilnym  projekt uczniów z Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu;

- Przenośna domowa wędzarnia z nowatorskim generatorem dymu i regulowaną temperaturą projekt uczniów z Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle.

W przypadku pierwszego projektu, uczniowie z III klasy technikum Systemów i Urządzeń Energetyki Odnawialnej z Zespołu Szkół w Siennicy przedstawili prototyp urządzenia irygacyjnego, nawadniającego pola przy pomocy energii odnawialnej. Energia produkowana przez panele fotowoltaiczne, wiatrak oraz turbinę wodną wykorzystana została tutaj do napędzania pomp, które pompują wodę z rzeki do zbiornika, a następnie w przypadku suszy, do nawodnienia pola, poprzez dreny melioracyjne, znajdujące się pod powierzchnią ziemi.