PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

MŚ zleca większy odstrzał dzików na wschód od Wisły

MŚ zleca większy odstrzał dzików na wschód od Wisły Konieczny ocenił, że działania profilaktyczne polegające na dalszym rozrzedzaniu populacji dzika przez zintensyfikowany odstrzał, powinny przyczynić się do znacznego ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF; Fot. Shutterstock

Ministerstwo Środowiska zleciło myśliwym zwiększenie odstrzału dzików na wschód od Wisły - poinformował rzecznik resortu Paweł Mucha. Docelowo populacja dzika na tych terenach ma wynieść 0,5 osobnika na kilometr kwadratowy.Rzecznik wyjaśnił, że odpowiedni dokument został podpisany przez wiceministra środowiska Andrzeja Koniecznego.

"Zalecam zmianę obowiązujących wieloletnich łowieckich planów hodowlanych dla rejonów hodowlanych położonych na wschód od Wisły, w zakresie docelowej liczby dzików do poziomu 5 osobników na 1000ha (0,5 osobnika/km kwadrat.) i późniejsze dostosowanie rocznych planów łowieckich" - czytamy w zaleceniu podpisanym przez Koniecznego.

Wiceminister wskazuje w nim, że w ostatnim czasie pojawiło się wiele ognisk afrykańskiego pomoru świń. - I choć miały one związek z nieprzestrzeganiem zasad bioasekuracji oraz nierejestrowanym handlem trzodą chlewną, doprowadzenie populacji dzika do wskazanego zagęszczenia wydaje się, ze względu na dobro gospodarki narodowej, ze wszech miar uzasadnione - dodał.

Konieczny ocenił, że działania profilaktyczne polegające na dalszym rozrzedzaniu populacji dzika przez zintensyfikowany odstrzał, powinny przyczynić się do znacznego ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF.

Mucha zaznaczył, że zlecenie wydane przez resort jest obligatoryjne i myśliwi muszą się do niego dostosować.

Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 roku. W ubiegłym roku choroba dotyczyła głównie dzików, wirusa też wykryto w trzech małych gospodarstwach rolnych. Od końca lipca tego roku odnotowano już 15 przypadków wirusa w gospodarstwach w tym roku. W sumie dotychczas w Polsce wykryto 18 ognisk ASF, a choroba wyszła poza województwo Podlaskie, pojawiła się w gospodarstwach rolnych w województwie Lubelskim i Mazowieckim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • Dzięcioł Piotr 2016-09-02 15:36:50
  wystarczy wymienić władze w PZŁ ne trzeba go rozwiązywać, jakiś twór musi istnieć, pozbawić lasy państwowe zarządzania kołami łowieckimi poprzez ustalanie i zatwierdzanie planów łowieckich na kolejny sezon i działać w porozumieniu z myśliwymi tz z pominięciem pośredników wystarczyło w tym sezonie odstrzelić 500 loch powyżej 40kg to w przyszłym sezonie nie przybyło by ok 3500dzików i po klęsce urodzaju ale ministrostwo rolnictwa ma inny pomysł odstrzeli 4000dziów rękami myśliwych poprzez pośredników do myśliwego nie docierają żadne pieniądze jedynie w niektórych kołach może sobie wziąć tusze dzika prawie za darmo po opłaceniu watu w innych w nagrodę i opłatę podatku dochodowego , a w jeszcze innym za 50% wartości tuszy to wszystko mowa o dzikach z odstrzały sanitarnego za który państwo płaci pieniądze tylko nie myśliwym więc ja jako myśliwy nie jestem zainteresowany strzelaniem takich dzików i wożeniem ich do chłodni oddalonej 30km na własny koszt wole strzelić dzika zawieść go na skup i otrzymać rekompensatę za strzelenie wystarczy upoważnić weterynarie do wypłaty należności za dostarczoną sztukę dzika do badania jak w przypadku lisów i problem pozyskania rozwiąże się sam nie trzeba będzie nikogo zmuszać
 • pis-owiec 2016-09-02 12:12:30
  Ad. rolnik
  "Wpierw to trzeba tych ktorzy nie strzelaja (pseudo mysliwych) wywalic z koła dla zasady. A nie w kole 50 osob a trafia 5, w porywach 6-7 prawdziwych pasjonatów."

  Myśliwy to nie etat, nam nikt za to nie płaci - to my płacimy ciężkie pieniądze za polowania, my poświęcamy czas żeby pilnować waszych pól, a od połowy słyszę tylko daj kasę bo dziki przeszły przez pole. Ostatnio za 0,6 ha zniszczonych ziemniaków zażyczono sobie 13tys. zł odszkodowania - ku...wa. to z tego wynika, że z 10ha żyję się jak Pan!!! Ciągle wam mało!!!

  Wolę jechać na polowanie zagranicę niż się użerać z tymi ....
 • Andrzej Duppa 2016-09-02 11:44:36
  Dziwicie się ASF - a padlinę kto wywozi na pola, część hodowców wywozi padłe sztuki ( świnie, kurczaki itp) na pole, wystarczy popatrzeć gdzie kruki siedzą a potem, że dziki winne.
 • Darz Bór 2016-09-02 11:43:35
  Rolniku drogi, a nie uważasz, że przyjemniejszym rozwiązaniem zamiast wprowadzać terror w Kołach zmienić prawo tak, żeby każdy rolnik który nie był karany za grubsze sprawy i uzyska dobrą opinię środowiskową mógł zostać myśliwym bez łaski PZŁ-u. Jedynie zwiększenie liczby myśliwych i zmniejszenie obwodów łowieckich daje szansę na jakiekolwiek panowanie nad populacją zwierzyny łownej.
 • Adam 2016-09-02 08:43:01
  W strefach zagrożonych depopulacja dzika przez wojsko bo pseudomysliwi mają inne cele jak ochrona pól uprawnych..To zadanie na wczoraj a na jutro podporządkowanie PZŁ resortowi rolnictwa bądź rozwiązanie tej niereformowalnej organizacji.
 • arszczecin 2016-09-01 23:34:58
  "m@ciej Ciekawe czy będą strzelac 100 metrow od budynków, czy wcześniej przedstawia plan odstrzalu do gminy , co z etyka , jakie koszta , nie tędy droga."

  Maciej k..a nie czas na etykę. Ma być depopulacja! Jakie koszta odstrzału? A jakie koszta likwidacji hodowli świń? 100 m od budynków będziesz robił wilcze doły...


 • Bartnik 2016-09-01 21:27:33
  Jak zwykle propaganda... Handlarze przywlekli choróbsko a winne dziki. Król zawinił- cygana powiesili.
 • rolnik z lubelskiego 2016-09-01 20:24:40
  wybić co do nogi a wtedy ASF zaniknie,za 4-5 lat dzik się odrodzi morze wtedy nie będzie już epidemii ,albo będzie całkowicie kontrolowana ,na lubelszczyżnie wzdłuż granicy Białoruskiej i Ukraińskiej dziki łażą jak święte krowy ,nie widać tam żadnych myśliwych ,,a populacja to morze 3 na km wynosi ,a nie jak głosi propaganda PZŁ ,,nie widzą albo nie chcą widzieć,,,wystrzelać i jeszcze raz wystrzelać ..
 • rolnik 2016-09-01 19:38:59
  Wpierw to trzeba tych ktorzy nie strzelaja (pseudo mysliwych) wywalic z koła dla zasady. A nie w kole 50 osob a trafia 5, w porywach 6-7 prawdziwych pasjonatów.
 • kzo 2016-09-01 19:29:05
  Tędy droga tędy. Dziki do masarni.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!