Jeden z ostatnich nierejestrowanych przypadków wystąpienia ogniska ASF miał miejsce 28 października. Na farmie w miejscowości Stolpnya, 82 km na północny zachód od miasta Homel padło kilkaset sztuk trzody chlewnej. W regionie wprowadzono kwarantannę. Zakazano między innymi transportu świń oraz sprzedaży trzody chlewnej z farm w regionie. Jednak na stronie głównego lekarza weterynarii próżno znaleźć informację o potwierdzonym kolejnym przypadku choroby. Niezależne media postanowiły przeprowadzić śledztwo. Dziennikarze pojechali na miejsce kwarantanny, przeprowadzając rozmowy z kilkunastoma hodowcami. Większość z nich nie chciało oficjalnie potwierdzić, że na terenie ich wsi wystąpił pomór świń . Jednak nie wszyscy milczeli.

 - Po tym kiedy u sąsiada zaczęły padać świnie przyjechali lekarze weterynarii. Zutylizowano wszystkie sztuki. Wprowadzono ograniczenia w całej okolicy, sprawdzono też i moją hodowlę. Pytałem lekarzy, czy mamy do czynienia z ASF. Powiedziano mi, że świnie miały gorączkę i na pewno mamy do czynienia z pomorem świń- przyznał anonimowo jeden z rolników. Dlaczego rolnicy niechętnie mówią o przypadkach ASF w ich regionie? Tłumaczy to inny informator

- Kiedy 2 lata temu miała miejsce u nas podobna sytuacja, to władze miasta powiedziały, że jeśli zostanie zarejestrowana u nas trzecia epidemia, to cała populacja świń w wiosce zostanie poddana ubojowi, a my otrzymamy zakaz hodowli trzody chlewnej na pół roku. Nie muszę dodawać, że żadnego odszkodowania byśmy nie otrzymali. To naturalne, że nie chcemy rozgłaszać faktu, że ASF szaleje na Białorusi, a tym bardziej w naszym regionie - przyznaje rolnik.

Wcześniejszy niepotwierdzony na Białorusi przypadek ASF miał miejsce w sierpniu tego roku. Doszło do niego w dużej farmie między wioskami Ostrovy i Zelenye Luki w regionie Homel. Do zarzutów nagłaśnianych w ostatnim czasie przez media odniósł się Vladimir Dolgodilin, zastępca głównego lekarza weterynarii. Przyznał, że "media nie powinny mieć dostępu do wszystkich informacji".

Podobał się artykuł? Podziel się!