Podczas środowej konferencji prasowej politycy PiS powołali się na komunikat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa określający wysokość dopłat na 2015 rok.

- Do tej pory słyszeliśmy, że te dopłaty będą większe, a jakie są fakty? - mówił poseł Henryk Kowalczyk na konferencji prasowej. Politycy PiS przedstawili porównanie dopłat bezpośrednich rolników niemieckich i polskich.

- Jeśli chodzi o rolników niemieckich średnia wielkość dopłaty wynosi 315 euro, w Polsce po przeliczeniu na euro jest to 218. Różnica jest prawie 100 euro. Rolnicy niemieccy mają prawie blisko 50 procent więcej dopłat niż rolnicy polscy, a więc jak mogą skutecznie konkurować. To efekt negocjacji rządu PO-PSL z roku 2013 - powiedział Kowalczyk.

- Widać bardzo wyraźnie jak nierówne warunki mają polscy rolnicy w stosunku do innych rolników - dodał.

Politycy PiS przedstawili spot skierowany do rolników. Dominują w nim ujęcia przedstawiające polską wieś i pracę rolników. Lektor przedstawia postulaty PiS m.in. konieczność wprowadzenia programu dla rolników, których dotknęła susza oraz wyrównanie dopłat dla polskich rolników.

- Chcemy odbudować szacunek do ciężkiej pracy rolnika. Nie pozwolimy, żeby mówiono o nas, że jesteśmy frajerami. Dla nas liczy się praca, nie obietnice. Pracujemy dla naszej społeczności. Pracujemy dla Polaków - mówi lektor.

Według ARiMR, maksymalna łączna kwota przeznaczona w Polsce na płatności bezpośrednie za 2015 r. wynosi 3,414 mld euro, czyli po przeliczeniu według ogłoszonego pod koniec września kursu wymiany 14,494 mld euro. O takie dopłaty ubiega się w tym roku 1 mln 355 tys. rolników, obejmują one ponad 14 mln ha.

Oficjalny kurs euro ogłoszony przez Europejski Bank Centralny, który służy do obliczenia wysokości dopłat bezpośrednich za 2015 r. w złotych, wynosi 4,2448 złotych za euro. Oznacza to, że tzw. jednolita płatność obszarowa, którą dostają wszyscy rolnicy wynosi 453,70 zł/ha.

Dopłata za zazielenienie (dla wszystkich rolników) wynosi 304 zł/ha; płatność dla młodego rolnika - ok. 259 zł/ha; tzw. płatność dodatkowa (dla rolników posiadających 3-30 hektarowe gospodarstwa) - 171 zł/ha.

Dopłata: do bydła wyniesie 261 zł/szt.; do krów - 314 zł/szt.; do owiec - 116,5 zł/szt.; do kóz - 77,8 zł/szt.; do roślin wysokobiałkowych - 422 zł/ha; do chmielu - 2,3 tys. zł/ha; do ziemniaków skrobiowych - 1,4 tys. zł/ha; do buraków cukrowych - 2,1 tys. zł/ha; do pomidorów - 4,3 tys. zł/ha; do owoców miękkich - 919 zł/ha; do lnu - 414 zł/ha; do konopi włóknistych - 572 zł/ha; do tytoniu - Virginia - 4,76 zł/kg; do pozostałych gatunków tytoniu - 3,32 zł/kg.

Kursy przeliczeniowe obowiązują we wszystkich państwach członkowskich, w których oficjalną walutą nie jest euro.

Zobacz spot PiS:

Podobał się artykuł? Podziel się!