Nagrodę wręczono mu w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie podczas uroczystej gali. Została przyznana za "postawę i ideę, którą głosi laureat, że ochrona naturalnych bogactw i różnorodność terenów wiejskich, rozwój gospodarstw rodzinnych oraz troska o bezpieczeństwo żywieniowe kraju jest kluczowym zadaniem dla Polski, bowiem +polska wieś jest wyjątkowa+".

Kapituła nagrody, obradująca pod przewodnictwem bp. Alojzego Orszulika, uhonorowała o. Jaromiego za jego "długoletnie i konsekwentne zaangażowanie w edukację ekologiczną oraz w budowę wspólnoty mieszkańców wsi i miast z Polski i Europy, angażujących się jako chrześcijanie w rozwiązywanie problemów, które stwarza kryzys ekologiczny".

- Stowarzyszenie REFA, którym laureat kieruje, chce być głosem ekologów w strukturach Kościoła katolickiego oraz chrześcijańskim głosem wśród ekologów - podkreśliła kapituły nagrody.

W ocenie kapituły o. Jaromi zasługuje na uznanie jako znawca i propagator nauczania papieża Franciszka zawartego w encyklice ekologicznej "Laudato si".

Dziękując za wyróżnienie o. Jaromi powiedział, że franciszkanie przez 30 lat starali się przybliżać nauczanie społeczne Kościoła na temat ekologii w polskim kontekście.

- Cieszę się, że tu, w Warszawie, zauważono to i doceniono. Sądzę, że ta nagroda jest jakimś dobrym znakiem, a być może efektem encykliki +Laudato si+ papieża Franciszka, gdzie zobaczono, że w polskim Kościele jest wysiłek, w kierunku ekologicznym - podkreślił ojciec Jaromi. Dodał, że nie są to łatwe i proste tematy i niewielu ludzi nimi się zajmuje.

- Ale widzimy, że są one ważne dla wielu ludzi, zwłaszcza, że żyjemy w sytuacji kryzysu. Słyszymy o kryzysie ekonomicznym, gospodarczym. Jest też kryzys etyczny, ekologiczny i klimatyczny. I w tym wszystkim musimy umieć się znaleźć, jako chrześcijanie - mówił laureat.

Dodał, że w "Laudato si" papież Franciszek mówi nam, że to "nie jest błaha część naszego powołania chrześcijańskiego". "Przeciwnie jest to bardzo ważna część" - dodał. "Chcemy, aby to też inni zrozumieli i realizowali" - podkreślił o. Jaromi.

Prezydent Andrzej Duda w liście do laureata zaznaczył, że idąc w ślad za duchowym ojcem franciszkanów - świętym Franciszkiem z Asyżu - od lat angażuje się w "filozoficzne pogłębienie oraz popularyzację chrześcijańskiej refleksji nad zagadnieniami współczesnej ekologii".