PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Panorama pól Timac Agro Polska

Kombinacje nawożenia z wykorzystaniem nawozów stałych i płynnych porównywali 6 czerwca br. rolnicy, odwiedzający pola Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Śremie w woj. wielkopolskim, podczas tegorocznej panoramy pól Timac Agro Polska.W pszenicy ozimej mieszańcowej odmiany Hybery F1, jęczmieniu jarym odmiany Soldo, kukurydzy odmiany Korynt, buraku cukrowym odmiany Jagger, stosowano m.in. nawóz granulowany Sulfammo 30 NProcess zawierający w składzie obie formy azotu: amonową (5 proc.) i amidową (25 proc.) oraz 15 proc. SO3, 12,5 proc. CaCO3, 3 proc. MgO. Nawóz oparty jest na technologii N-PROCESS, której celem jest podniesienie efektywności odżywiania roślin azotem.

Zarówno siarka, magnez oraz wapń wpływają na pobieranie i gospodarkę azotu. Gdy roślina nie ma do dyspozycji dostatecznej ilości siarki, wówczas następuje pogorszenie pobierania azotu z gleby oraz zahamowanie jego obiegu w roślinie. Może to prowadzić do zwiększenia zawartości azotanów, które w dużych stężeniach są dla roślin trujące. Objawy niedoboru siarki zwiększają się przy wysokim nawożeniu azotem, dlatego istotne jest wprowadzanie tego składnika.

Razem z siarką podaje się magnez, który wpływa na wielkość plonu i decyduje o cechach jakościowych ziarna zbóż: masie 1000 ziaren, ilości i jakości zgromadzonego białka w ziarnie. Magnez stanowi centralną część chlorofilu i bez niego fotosynteza jest niemożliwa. Dlatego pobierany jest w dużych ilościach, zboża w sezonie wegetacyjnym pobierają od 30 kg MgO/ha. Niedobór magnezu będzie prowadzić do strat w plonie. Nawet jeśli braki pierwiastka nie powodują wyraźnych objawów u roślin, to należy się liczyć ze spadkiem plonów w granicach 10 proc.

Wprowadzenie węglanu wapnia ma na celu zneutralizowanie zakwaszającego działania nawozów mineralnych, przy czym nie zastąpi zabiegu wapnowania. Ma nie dopuścić do obniżenia pH gleby po zastosowaniu nawozów fizjologicznie kwaśnych.

Kwaśny odczyn gleby zmniejsza przyswajalność magnezu, molibdenu, unieruchamia fosfor. Natomiast w warunkach kwaśnych bardziej mobilny staje ruchomy glin, który jest antagonistą wobec wapnia. Zakłócony jest tym samym stosunek Ca:K i wzrasta pobieranie potasu.

Wskazuje to, że dbałość o właściwy odczyn gleby jest konieczna. Ponadto nawożenie podstawowe powinno przeprowadzać się odpowiednio wcześnie, by składniki, jak fosfor i potas będące mniej ruchliwe niż azot, zdołały się przemieścić. Wówczas rośliny mogą budować głęboki system korzeniowy, który zapewnia przetrwanie warunków stresowych powodowanych suszą i umożliwia pobranie składników z podglebia.

Na poletkach w Śremie aplikowano też nawozy płynne w trakcie rozwoju roślin, w różnych kombinacjach. M.in. dla dobrego wiosennego ruszenia wraz z roztworem saletrzano-mocznikowym podano Fertiactyl Starter zawierający oprócz azotu, fosforu i potasu kompleks: glicynę-betainę, zeatynę, kwasy huminowe i fulwowe. Preparat stymuluje rozwój systemu korzeniowego - tworzenie korzeni bocznych i włośników.

Stosując nawożenie dolistne trzeba być świadomym, że nie zapewni się tą drogą wszystkich wymaganych składników pokarmowych. Jednak odpowiednio dobrane i zastosowane nawozy poprawią stan roślin w trakcie wegetacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!