W przemówieniu w czasie audiencji dla uczestników sympozjum na temat "sprawiedliwości ekologicznej i zmian klimatycznych", zwołanego przed szczytem klimatycznym w Paryżu, Franciszek mówił o tym, że o powadze zagrożeń świadczą tak niepokojące zjawiska, jak globalne ocieplenie i wzrost skrajnych zjawisk w pogodzie.

Znaczenie i powaga tych problemów nie mogą zostać uznane za "przesadzone" - powiedział Franciszek, zwracając się do przybyłych na konferencję, zorganizowaną przez Fundację na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

Dodał, że w kwestii troski o środowisko naturalne "wielkim wrogiem jest hipokryzja".

- Tematy te są obiektem wielkiej uwagi ze strony mediów i opinii publicznej, a wokół nich trwają debaty naukowe i polityczne, z których wyłania się powszechny konsensus, choć nie jest jednomyślny - stwierdził papież.

Położył nacisk na poważne skutki społeczne zmian klimatycznych.

- To biedni najbardziej cierpią w ich konsekwencji - oświadczył.

Sprawa klimatu - zauważył papież - to "kwestia sprawiedliwości, a także solidarności, której nie można nigdy od niej oddzielić".

- Stawką jest godność każdego; narodów, wspólnot, kobiet i mężczyzn" - zaznaczył Franciszek. Zaapelował o podjęcie wszelkich możliwych wysiłków, aby podczas negocjacji poszukiwać rozwiązania kryzysu "społeczno-środowiskowego" i aby dopuścić do głosu najbiedniejszych - ludzi i państwa.

- To również jest obowiązek, wynikający ze sprawiedliwości ekologicznej - uważa papież.

- Nauka i technologia dają nam do rąk możliwości, jakie nie mają precedensu. Naszym obowiązkiem wobec całej ludzkości, a zwłaszcza wobec najuboższych i przyszłych pokoleń, jest to, by wykorzystać je dla dobra wspólnego - oznajmił papież.

Zachęcił do refleksji nad tym, czy obecnej generacji uda się to, że zostanie zapamiętana jako ta, która "ze szlachetnością podjęła swe obowiązki".

Zdaniem Franciszka "pomimo wielu sprzeczności naszych czasów mamy wystarczająco dużo powodów, by rozbudzać nadzieję na to, że uda nam się to zrobić".

Nawiązując do planowanego na wrzesień przyjęcia przez ONZ celów zrównoważonego rozwoju oraz grudniowej konferencji klimatycznej w Paryżu, papież zaapelował o "autentyczne przymierze" w celu doprowadzenia do "znaczących i skutecznych" globalnych porozumień w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!