PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Pierwszy pokaz polowy IGP w Polsce

IGP proponuje rolnikom odmiany, które w tym samym czasie wchodzą na rynki zachodnie, ale najpierw sprawdza ich możliwości produkcyjne w naszych warunkach.
Swoje pierwsze pokazy polowe 08.06. br. zorganizowała firma IGP Polska. Prezentowała zboża w gospodarstwie Jarosława Adamczaka w Rudnikach k. Buku w województwie wielkopolskim. Na polu wysiane były m.in. pszenica ozima Apostel, która jest obecnie w 2. roku badań rejestrowych Centralnego Ośrodka Badań Roślin Uprawnych (COBORU) i firma spodziewa się jej pozytywnego zaopiniowania. To nowa odmiana, która tak jak u nas dopiero wchodzi na rynki krajów zachodnich.

W 2. roku badań COBORU jest także pszenica ozima Moschus, która również prezentowana była w gospodarstwie. Ponadto rolnicy zobaczyć mogli pszenicę ozimą: Kerubino, Norway, i Princes, pszenżyto ozime: Kaylin, Sandra i Azarah, oraz jęczmień ozimy: Securo i Tantris.

IGP Polska na stałe planuje zagościć na polach polskich rolników. W ostatnim roku założone zostały poletka doświadczalne z kukurydzą w trzech lokalizacjach: Krzyżewie na Podlasiu, Chrząstowie w województwie kujawsko-pomorskim i w Zybiszowie w dolnośląskim. Sprawdzana jest przydatność rodów i odmian w naszych warunkach glebowych, zanim te są zgłaszane do rejestracji COBORU. Doświadczenia prowadzone są jednocześnie w Niemczech, Austrii i Francji co oznacza, że polscy rolnicy będą mogli sięgać po najnowsze mieszańce w tym samym czasie co nasi zachodni sąsiedzi.

Firma założyła także doświadczenia z soją. W naszym kraju prowadzone są w Pawłowicach na Dolnym Śląsku i w Głubczycach w woj. opolskim, gdzie testowanych jest ok. 40 rodów soi. Obecnie w badaniach rejestrowych są dwie odmiany, do Krajowego Rejestru w tym roku wpisano odmianę GL Mealnie.. Jesienią zostaną założone pola doświadczalne dla zbóż ozimych woj. wielkopolskim.

IGP Polska jest jeszcze młodym graczem w rodzimym sektorze hodowlano-nasiennym. Firmę zarejestrowano w 2014 r. Jej zaplecze tworzy kilkanaście firm hodowlanych, te bardziej znane polskim rolnikom to chociażby: Saatbau Duetschland czy Caussade Semences. Firmą macierzystą jest I.G. Pflanzenzucht GmbH z siedzibą w Monachium.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • tt 2017-06-13 11:06:15
  Piligrim strasznie wyglądał po zimie a teraz ideał nawet rzekłbym że za gęsta trochę. Obok zasiełem memory i już ją grzybek równo je.
 • Daras56 2017-06-10 10:39:07
  Dziwne, że jak polskie hodowle sprzedają zagraniczne odmiany jako swoje (Alexander, Memory, Sailor, Spontan - hodowla Secobra, Desamo - hodowla Syngenta), to ich nie wymiata ? Taki hit się od razu przypomina jednego sezonu z polskiej hodowli o błogiej nazwie MUSZELKA, tej pewnie u ciebie @dmd nie wymiotło po zimie ? I cena dobra była ? Aktualnie w COBORU wzorzec w badaniach pszenicy ozimej to w większości zachodnie odmiany. Rzeczywistości nie oszukasz, chyba że dalej nie będziesz jej rozumiał @dmd, ale to już twój problem. Dobrze, że jest konkurencja wśród hodowli, dla nas dla rolników, czym więcej tym lepiej dla nas.
 • dmd 2017-06-10 09:30:20
  tak jak kazda zachodnia odmiana - wymiata cena za material siewny a po mroznej zimie wymiata rowniez z pola
 • Pojret 2017-06-10 06:59:07
  Princeps wymiata
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!