W trzynastym okresie raportowania tj. od 21 lipca do 20 września 2017 roku, średnia wartość KBW dla kraju w rozpatrywanym okresie sześciodekadowym była dodatnia, wynosiła 31 mm i uległa kolejny już raz znacznemu zwiększeniu (o 26,5 mm) w porównaniu do ubiegłego okresu.

- W pierwszej dekadzie września najzimniej było w południowo-zachodniej oraz w północno-wschodniej części kraju od 13 do 14ᵒC, natomiast najcieplej w południowo-wschodniej i północno-zachodniej części od 15 do ponad 15,5ᵒC. W drugiej dekadzie września nadal najcieplej było w południowo-wschodniej części Polski ale już o 1ᵒC zimniej. Natomiast najchłodniej w tej dekadzie (podobnie jak w poprzedniej) było w północno-zachodniej części kraju z tym, że również było o 1ᵒC zimniej niż w pierwszej dekadzie. Na pozostałym znacznym obszarze kraju notowano temperaturę od 12,5 do 14ᵒC – czytamy w raporcie IUNG.

Co z opadami?

- W pierwszej jak i w drugiej dekadzie września pod względem opadów wystąpiło bardzo duże zróżnicowanie od bardzo małych w północno-zachodniej części kraju wynoszących od 5 do 10 mm do bardzo wysokich (ponad 100 milimetrowych) występujących w różnych rejonach Polski. Szczególnie duże opady zostały odnotwane na bardzo dużej powierzchni kraju: na Pojezierzu Mazurskim, na Nizinie Mazowieckiej, Podlasiu, Wyżynie Małopolskiej oraz w Beskidach. W każdej z tych dekad na tych obszarach notowano opady od 40 do 100 mm – podaje IUNG.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!