"Miło mi poinformować, że wczoraj ogłosiłem przedłużenie do czerwca 2015 r. systemu wsparcia dla producentów dla warzyw i owoców, który będzie przewidywał możliwość wycofania 155 tys. ton jabłek (...) z polskiego rynku" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan.

Aktualny program wsparcia dla rolników poszkodowanych w związku z rosyjskim embargiem wygasa z końcem grudnia. Zgodnie z ogłoszoną w piątek decyzją KE nowy program, który będzie kontynuacją poprzedniego, będzie obowiązywać do końca czerwca 2015 roku. Tak jak do tej pory wsparcie będą mogli uzyskać producenci niektórych owoców i warzyw, którzy wycofają z rynku swoje produkty.

Jak informuje KE, cała kwota wsparcia w ramach obecnie obowiązującego i dodatkowego programu nie przekroczy jednak 165 mln euro. Tyle wynosiły początkowe szacunki maksymalnych wydatków na ten cel.

Wsparcie obejmie producentów z 12 państw członkowskich, które w minionych trzech latach najwięcej eksportowały do Rosji w okresie od stycznia do maja (w przypadku niektórych produktów brany będzie pod uwagę średni eksport do Rosji w okresie od kwietnia do maja). W aneksie do rozporządzenia Komisja określi też maksymalne ilości poszczególnych owoców i warzyw, które będą mogły być wycofane z rynku w ramach nowego programu wsparcia.

Z wypowiedzi Hogana wynika, że Polsce przypadnie dużo większa niż poprzednim razem kwota 155 tys. ton jabłek, które będą mogły zostać wycofane z rynku za unijną rekompensatę. Poprzedni program, który Polska wykorzystała w całości, dawał nam możliwość wycofania ok. 18 tys. ton tych owoców.

Jak oświadczył Hogan, podjęte już kilka miesięcy temu nadzwyczajne działania w związku z wprowadzeniem przez Rosję embarga złagodziły presję na rynku owoców i warzyw w UE. "Jednak w przypadku niektórych produktów i w niektórych regionach utrzymuje się presja na obniżkę cen. Dlatego trzeba nadal zapewniać pomoc dla tego sektora także w przyszłym roku, aby dać zabezpieczenie producentom, którzy dotąd nie zdołali znaleźć alternatywnych rynków zbytu" - oświadczył komisarz.