Wicepremier, który spotkał się w poniedziałek z przebywającą w Warszawie sekretarz handlu USA Penny Pritzker powiedział, że obie strony podczas rozmów "wyraziły zainteresowanie" wprowadzeniem uproszczeń w eksporcie warzyw i owoców z Polski do Stanów.

"Pani minister wprost mówiła, że są stosowne agendy, że powinniśmy przejść na poziom operacyjny i pokazywać, na czym te uproszczenia by miały polegać" - relacjonował Piechociński. "Na poziomie przedsiębiorczości i administracji jest do wypełnienia kilka spraw formalnych" - dodał.

Minister gospodarki podkreślił, że obie strony są bardzo zdeterminowane, by "w praktyce potwierdzać strategiczne relacje między Stanami a Polską w sferze przedsiębiorczości".

Pytany, czy podczas spotkania był poruszany temat importu gazu LNG z USA Piechociński powiedział, że była o tym mowa w kontekście "wielkiej szansy". "Apelowałem o dostęp do technologii, jeśli chodzi o gaz i ropę łupkową, o większe zaangażowanie w tym obszarze kapitału amerykańskiego" - dodał.

Na początku września Piechociński zapowiadał, że podczas rozmów z amerykańską sekretarz strona polska zaproponuje uproszczenie procedur fitosanitarnych związanych z eksportem polskich warzyw i owoców do USA.

Podobał się artykuł? Podziel się!